Zöld akció
Több mint 70 ezer civil szervezet (egyesület, alapítvány) van Magyarországon.A civil szervezetekben legalább félmillió önkéntes és százezer munkavállaló (fizetett alkalmazott) dolgozik, közöttük számos a hátrányos helyzetű ember.
Az erős civil szféra – gyors alkalmazkodóképességénél és közvetlen tapasztalatainál, kapcsolatainál fogva – lényeges szereplője a fenntartható fejlődésnek.
A civil szervezetek nagyjából 10-10%-a az oktatás, a sport,a szabadidő és kultúra támogatásának céljára alakult, mintegy 1400 azonban elsősorban vagy kizárólagosan a környezet védelmére. A zöld civil szervezetek tizede már 1990 előtt létezett, és fontos szerepet játszott a rendszerváltozásban. A dunai vízlépcsők megépítése elleni szervezkedés, fellépés egyike volt (egyike lehetett) az akkori társadalmi rend elleni tiltakozásnak. A zöld civil szervezetek többsége 15-20 éves múlttal bír. Munkájuk értékválasztáson alapul. Szakértői szinten és utcán védik a környezeti érdekeket, nevelnek, természetvédelemben segítik az állami erőfeszítéseket, kutatnak, és legfőképpen: sokszínű civil közösségek alkotói.
1991 óta minden tavasszal (tavaszi zsendüléskor) megrendezik országos találkozójukat (Zöld OT). "A találkozások alkalmat jelentenek az információ cserére, a szakmai és az informális kapcsolatok teremtésére és ápolására, valamint a közös irányvonal és cselekvés meghatározására."
A nem haszonérdekelt (nonprofit), társadalmi, közösségi önszerveződések gyakran a legfontosabb képviselői, érdekérvényesítői a környezetvédelemnek és a hátrányos helyzetű csoportoknak is.
-
A zöld civilek az egyik legjobban, és demokratikusan (ön)szervezett mozgalom itthon. Alkalmas arra, hogy bárki megtapasztalja az egyenjogúságot, az együttműködést, a közös érdekek megvédésének hangosabb és csendesebb útjait.
- Hazánkban a „zöld nem kormányzati szervezetek” (zöld NGO-k) és a helyi értékvédők körében számtalan lehetőség nyílik a tevékeny környezet- és természetvédelemre.
- Számtalan állami feladatot vállalnak át elkötelezetten, költséghatékonyan.
- A szervezetek úgynevezett közhasznúsági beszámolót készítenek minden évben. Ezeket elolvashatod, így - ha aktívan tenni szeretnél a környezetért - könnyen tudsz dönteni, kivel dolgozz, kit támogass.
- Támogasd a neked legkedvesebbet adóforintoddal, és a többit is adománnyal: időddel és/vagy tudásoddal!
- Az információk, különösen a környezeti és társadalmi információk visszatartása, elfedése vagy eltitkolása révén lehetséges csak környezetpusztító, egészségkárosító döntésekre rávenni az embereket.
- A környezettudatosság részben azt jelenti, hogy igyekszünk minden dolog rövid, közép- és hosszútávú környezeti hatásáról tájékozódni.

-
Kifejezted-e már valaha aláírásoddal, levelezőlap feladással, internetes szavazattal, esetleg demonstrációval nemtetszésedet a környezet állapota miatt? Hát a tetszésedet?! Tedd meg legalább évente! Előbb azonban tájékozódj, minél pontosabban ismerd meg a helyzetet. Ne ugorj be minden netes felhívásnak: van közöttük álcázott reklám, spam vagy hiba is!
- A Környezeti Tanácsadók Hálózata telefonon és interneten is elérhető. 17 irodájuk van országszerte, melyek lakossági bejelentések, akciók és kiadványok tekintetében is sokat segíthetnek. Előzetes tájékozódáskor, akció szervezésében is kérd tanácsukat!
- Igyekezz a közösségednek önkéntesen adott óráidban is kis ökológiai lábnyomot hagyni és nagy hatást tenni: minél közelebb, minél emberibb akcióban vegyél részt!
Jó tudni!
Évente 40.000 hívást kapnak a lakosság részéről a Kötháló szervezetei. -
Saját érdeklődésed és vérmérsékleted szerint keress önkéntes tevékenységi lehetőséget, havonta néhány órára!
- Az önkéntesség felelősségérzetről, szociális érzékenységről és önmegvalósításról szól. Aki kiabálni nem szeret, tüntetés helyett utcanapot, hatósági adategyeztetést vagy tényfeltáró családos kirándulást válasszon inkább. Fogadd el mégis azokat, akik másféleképpen akcióznak, mint te! A sokféleség itt is gyönyörködtet, és együttműködésetek gyorsabb eredményre vezet.
-
Ha Te magad ismersz érdeklődő, sok szabadidővel rendelkező, akárhány éves, de agilis embert, próbáld bevonni valamely környezetvédő akcióba!
- A potenciális önkéntesek – az önkéntesek szociológiai vizsgálatai szerint - elsősorban olyan emberek, akik egyébként magas iskolai végzettséggel és szellemi foglalkozással keresik (fogják keresni vagy keresték nyugdíjuk előtt) a mindennapi kenyerüket. A fiatalok között főleg középiskolai diákok és egyetemi hallgatók érdeklődnek környezeti érdekvédelmi témák iránt. A nyugdíjasok főleg az egyházi, karitatív szervezetekben aktívak – és persze nekik is lehetnek környezetvédelmi tetteik.
- LÁtogasd meg a Méltó Fogysztás menüpontot!
Jó tudni!
A KSH adatai szerint az önkéntesek legaktívabbjai a 31-40 évesek, a második legerőteljesebb korcsoport a 21-30 év közöttieké. Többségük havonta 1-5 órát fordít egy adott önkéntes tevékenységre. -
A közös akció, közös tett önmagában is fontos a fenntartható fejlődéshez. Ha nehéznek érzed az együttgondolkodást, összefogást, cselekvést, talán csak az az oka, hogy túl sokan keresik magukban a jövőt. Segíts az embereknek megtalálni a közösség értékét és élvezetét!
- Az elmúlt évtizedben a következő ügyek mentén alakult ki leggyakrabban lakóhelyi összefogás: városokban gomba módra szaporodó benzinkutak, szupermarketek, közlekedési csomópontok és környezetszennyező üzemek ellen; alternatív oktatás létrehozásáért; helyi termékek piacáért; közintézmények működésének ellenőrzésére; valamilyen helyi értéknek a megőrzésére; és a lakosok közbiztonságáért. Tehát ezek mentén a legkönnyebb akciópartnert találni.
- Egyesületet alapítani legalább 10 fővel lehetséges. A hivatalossá válás útja rögös, ám kihagyhatatlan. Gazdasági és civil szervezési ügyekhez értő szakemberek, megfelelő iroda és némi készpénz is szükséges hozzá. Sok civil és kormányzati honlapon találsz hozzá űrlapokat, segítséget (pl. Nonprofit.hu).
- Látogasd meg a Szabad idő menüpontot!
Jó tudni!
A Zöldgyűrű Környezetvédelmi Hálózat kutatása szerint a megkérdezett önkormányzatok a civil szervezetek segítségét a környezeti beruházások döntéselőkészítésében és a megvalósítás figyelemmel kísérésében látják a leghatékonyabbnak. A döntéshozatalban való részvételt nem preferálják, azaz nem szívesen látnának civil szervezetet a szavazó tagok között. -
Vidéken élő, Budapesten tanuló egyetemisták telekocsi szolgáltatást szervező internetes honlapot hoztak létre. Lakóhelyeden és munkahelyeden is lehet telekocsit szervezni, próbáld ki!
- Hobbiból kezdték, diákköri dolgozat lett belőle, ma ötezer regisztrált tagjuk van. Szerencsés esetben összeszerveződnek a hétvégi utazások, akár egy-két tucat autó is megtelik. A szolgáltatás ingyenes, az útiköltség megállapodás kérdése. Falvakban is van ilyen kezdeményezés, például a Káli-medencében. Hosszúhetény pedig tervezi a telekocsi rendszert.
- Látogasd meg a Barátságos közlekedés fejezetet, ott több telekocsi linket találsz
-
Lakóhelyeden és munkahelyeden, vagy a gyerekek iskolája környékén – tehát mindenképpen olyan helyszínen, ahol naponta megfordulsz – keress együttműködést a napi feladatok közös teljesítéséhez!
- Lehet ez élelmiszer vásárlás, gyerekfelügyelet, vagy tehetséggondozás is. Látogasd meg a Méltó fogyasztás fejezetet!
- Ha messze laksz az iskolától, akkor ahelyett, hogy minden nap autóval fuvaroznád a gyerekeket, fogj össze a többi szülővel, szervezzetek telekocsit és osszátok meg a felelősséget! Időt, benzint spóroltok meg, kapcsolatot építetek, és a környezetet is óvjátok.
Jó tudni!
A Csiperke Kört tíz balatonfüredi család alakította meg. A baráti társaság együtt intézi zöldség-gyümölcs beszerzéseit, hús és mézvásárlásait. Helyi vagy környékbeli családi gazdaságokat részesítenek előnyben, lehetőség szerint biotermékeket vásárolnak. -
A bevált emberi kapcsolatokat ápolni kell. Ezt szolgálják – ha más ötleted nincs – az éves ünnepkörhöz tartozó üdvözlési formák, függetlenül attól, hogy azok képeslapon, neten vagy telefonon jelennek meg.
- A legjobb lenne persze évadzáró vagy tavasznyitó rendezvényt tartani, melyre önkéntes partnereidet is meghívod.
- Ne feledd: önkéntesség hete többször is lehet egy évben, ez az önkéntesek büszkeségét és örömét szolgálja!
-
Zöld akciókat a közszolgáltatás is szervez. A települési önkormányzat, az iskolaigazgatók, a minisztériumok és hatósági szerveik, sőt, a pártok is élnek az önkéntesség, és a közös környezeti érdekekért felelősséget érzők erejével, építenek érdeklődésükre.
- Érdemes megismerkedni a hivatalos akciókkal, és szervezőikkel. Ne idegenkedj tőlük ok, feltétel nélkül!
- Egy helyszínen, egy időben csak akkor érdemes több szervezetnek zöld akciót szerveznie, ha pontosan összehangolják munkájukat. Minden más esetben pazarlás, és a lakosság megosztása az eredmény. Ha akciót tervezel, időben egyeztess!
- Minden szervező a saját emberi erőforrásainak leginkább megfelelő munkát végezze el, ne a többi szervezet bevett feladatát – ez fontos az együttműködés és a békesség érdekében.
Jó tudni!
A jó kormányzás a közügyek és a közösségi erőforrások kezelésében az emberi jogok (ezzel együtt a modern demokrácia) érvényesülésének minél magasabb mértékét jelzi. A jó kormányzás legfontosabb alapelvei:- széleskörű részvétel;
- megegyezésre, konszenzusra törekvés;
- felelősség vállalása, felelősségre vonhatóság;
- átláthatóság;
- tények ismerete;
- hatásos és hatékony működés;
- méltányosság, mindenkit átfogó működés;
- jogállamiság.
-
Zöld akciókat természetesen cégek is szerveznek.
- Ezek egy része vásárlói akció, mely szintén érdekes lehet. Látogasd meg a Pénz, piac, termék menüpontot!
- A cégek – társadalmi felelősségvállalás keretében – az ott dolgozók részvételével környezetvédelmi vagy helyi értékvédelmi akciónapot tarthatnak. Vegyél részt ezekben, és szervezésükben is, hogy minél környezettudatosabb legyen az akció!
- Látogasd meg a Munkahely menüpontot!
-
A civil cselekvésben az önkormányzattal való kapcsolatkeresés általában fontos. A testület a – jó esetben közösségi - politika megformálója, míg a közösség ügyeinek intézése a hivatal hatásköre. Fontos velük megismerkedni.
- A testületi és bizottsági ülések nyilvánosak, ülj be egyszer vagy többször is!
- A társadalmi részvételi jogok biztosítása, gyakorlása törvényi előírás. Ráadásul hasznos is, mert nemcsak megfelelőbb döntések születnek, de azokat az érintettek ismerik, sajátjuknak érzik. Ezért fogalmazták meg a szubszidiaritás elvét is.
- Régi, bevált, a lakosok számára fontos civil szervezeteknek érdemes minél jobban részt venni az önkormányzat munkájában. Ha a helyi választáson indulnak, vagy ha bizottsági külső, esetleg állandó meghívotti tagságot kapnak, az jó. Ezeket a szervezeteket mindenképpen ismerd meg, tarts velük havi kapcsolatot! Legalább ők is érzik felelősségük és átláthatóságuk fontosságát.
Jó tudni!
- A kutatások fontosak, mert a folyamatokat jobban megismerjük. A kutatók azonnali hasznot nem hozó, ám közösségi szempontból fontos eredményei alapján leghamarább nem az államigazgatás, vagy a nemzetközi politika, hanem a civil szervezetek lépnek akcióba. Nehezen számszerűsíthető például, hogy mekkora kárt okoz az erdők és lápok pusztulása vagy a fajok kihalása. (A társulásokkal elveszítjük ezek "ingyenes szolgáltatásait" is: a levegő és a víz tisztítását, a szélsőséges időjárási eseményektől való védelmet, valamint az építkezéshez és fűtéshez szükséges anyagokat. Az emberi tevékenység hatására a fajok kihalásának üteme ma mintegy ezerszerese a természetes rátának: az ENSZ becslései szerint óránként három faj tűnik el a bolygó színéről. Ez a Föld történelmének hatodik nagy kihalási hulláma; az első ötöt természeti tényezők, például aszteroidák okozták.)
- A jövő nemzedékek országgyűlési biztosának honlapján számos érdekes helyi esetet ismerhetsz meg részleteiben.
-
A zöld civileket ügyfélként meg kell hallgatni szinte minden ügyben. Például a települést érintő terveknek már az előkészítésébe be kell őket vonni. A civil szervezetek egymás közötti kapcsolati tőkéje segíti a fiatalok és a tapasztalatlanok felkészülését erre a munkára.
- Ismerkedj meg lakóhelyed legfontosabb, úgynevezett "stratégiai" dokumentumaival (településfejlesztési terv, fenntartható fejlődési program, települési környezetvédelmi program, a helyi környezet állapotáról évente kötelezően adott jelentés)!

Akcióötletek:
- Helyi termelők, helyi termékek, biotermékek megismertetése a lakossággal – karöltve a termelőkkel.
- Helyi fesztiválokon részvétel – karöltve az önkormányzattal.
- Alternatív közlekedési lehetőségek megteremtése – kerékpárral a munkába, iskolába akciók szervezése.
- Helyi védettségre érdemes természeti területek védelmének kezdeményezése az önkormányzatnál, természeti értékeket bemutató kutatótábor vagy nyári tábor szervezése – az önkormányzattal és az iskolával közösen.
- Támogass egy jó kezdeményezést "pusztán" a pénzeddel! Magánemberként hozzájárulhatsz egy indiai leánygyermek egy éves tanulmányi költségeihez. Ez az összeg annyi, mint idehaza egy hónapi minimálbér. Cégedet is meggyőzheted, hogy a társadalmi felelősségvállalás programot ezen a téren valósítsátok meg.
- Hazai pályán is van mit tenni. Alapítványok, egyesületek keresnek időadományt, anyagi, adományi vagy szakértői segítséget a társadalmi problémák egy-egy szeletére.