Tisztaság, tisztítás
A szervezetünk naponta tízezernyi vegyianyaggal találkozik. A háztartási vegyszerek, kozmetikumok, gyógyszerek, műanyagok, adalékanyagok gyakorlatilag majd mindegyike a szintetikus vegyipar terméke.-
Ismerd meg azokat az anyagokat, amelyeket naponta használsz! Ehhez legjobb ha, környezetvédő szakértőktől tanácsot kérni. Az Európai Uniós REACH szabályozás célja, hogy a vegyi anyagokat forgalomba kerülésük előtt egészségügyi és környezetvédelmi szempontból ellenőrizzék.
- Minden otthoni vegyszer, tisztítószer címkéjét olvasd végig a következő napokban, ha még nem tetted meg!
- Tájékozódj a címkék jelzéseiről, rövidítéseiről, különösen az R-mondatokról és S-mondatokról!
- Problémás anyagokkal találkozol? Nem érted a tájékoztatást, a címkét? Írj a vegyi.blog.hu-ra, (vagy a reach@levego.hu címre)! Ott számos háttéranyagot is olvashatsz a vegyszerekről, és információt is kérhetsz bármely vegyi termékről.
- Mostantól gondosan kerüld mindazt az összetevőt, amiről nem tudsz eleget, és amit veszélyesnek tartasz önmagad vagy szeretteid számára! Többet ilyet ne vegyél! Esetleg készíts saját feketelistát, és azt tedd a pénztárcádba, akár a bankkártya mellé. Szakmai zöld szervezetek feketelistája angolul: www.sinlist.org
Jó tudni!
- Egy átlagos európai ember szervezetében 300 féle mesterséges kémiai anyag található. Például a vérből kimutathatóak a műszaki cikkekben, ruhákban található égésgátlók, műanyaglágyító szerek valamint a növényvédőszerek.
- Az EUROBAROMETER 2002-ben megkérdezte az európai polgárokat, mely környezeti hatások ártanak az egészségnek? A válaszok a radioaktív sugárzást és a különféle vegyi anyagokat említették legnagyobb százalékban. A hazai lakosok közel kétharmada, azaz 73 százaléka szerint a mesterséges vegyi anyagok akár súlyosan is károsíthatják az egészségünket és a megkérdezettek csupán 2 százaléka szerint nincs káros hatásuk, derült ki a Levegő Munkacsoport 2010 tavaszán, a Mediánnál készítetett közvélemény-kutatásából. Az aggodalom jogos, mert az ember előállította, több mint százezer féle vegyi anyag többségéről nem tudjuk, hogyan hatnak egészségünkre, a természetben felhalmozódnak-e vagy miként bomlanak le? Forrás: Hétköznapi mérgeink, Levegő Munkacsoport 2009, vegyi.blog.hu
-
Ablakpucoláshoz mikroszálas kendőt és langyos vizet használj!
- Mikroszálas kendővel minden üveget és egyéb sima felületet vegyszer nélkül is fényesen-tisztán lehet tartani.
-
A tiszta víz is elég, de ha ragaszkodsz az oldatokhoz: az enyhén szappanos víz a koszt eltávolítja. A meleg ecetes vízzel bepermetezett ablakot könnyen foltmentesre lehet törölni.
- A háztartási tisztítószerek általában irritálják a bőrt, a szemet (hypo), veszélyesek az egészségre, egyesek túlságosan savasak (sósav), mások erősen lúgosak. A gyakran alkalmazott illatosító anyagok is egészségügyi kockázatot jelentenek.
-
Vízkőoldásra természet alkotta savakat válassz: a citrom és az ecet ilyenek.
- Tömény formában ne, csak hígítva alkalmazd az ecetet. 1 rész 20 százalékos ecethez 2 rész vizet adj, üvegbe töltsd és gondosan feliratozd. Ez az oldat öblítőnek, fertőtlenítőnek is alkalmas. (toalett, mosdókagyló, mosogató stb.)
Jó tudni!
- Figyelem! Vízkőoldót (savat) soha ne keverj össze hypoval, clorox-szal, vagy bármilyen lefolyótisztítóval, mert mérgező klórgáz képződik! Forrás >>
- Figyelem! Szódabikarbónát és ecetet először keveset, és nagy edényben keverj össze, hogy megszokjad a kölcsönhatásukat!
- Figyelem, a bóraxot tilos melegíteni, porát nem szabad belélegezni, és kesztyűben kell vele dolgozni!
-
A vízkő ellen energiatakarékossági, karbantartási és esztétikai okokból is védekezz!
- Ha alacsonyabb hőmérsékleten mosol, akkor lényegesen lassabb a vízkövesedés. Meglep? Jegyezd meg!
- A mosógép vízkő mentesítése érdekében évente egyszer a következőképpen járj el. Tégy 2 liter 20 százalékos ecetet a gépbe és indíts el egy főzőprogramot. Első öblítés előtt állítsd le a gépet és hagyd benne állni az ecetes vizet néhány órán át, majd folytasd a programot befejezésig.
-
A lefolyótisztítás első lépése a megelőzés. Tégy kosárszűrőt a lefolyókra!
- Lefolyótisztítók általában erős lúgok. Ezek alkalmazása helyett először is a lefolyókra tégy kosárszűrőt, hogy a hajszálak, ételmaradékok ne juthassanak a rendszerbe. A szemetesbe kell tenni a tartalmukat, naponta legalább egyszer.
-
A dugulást természetes "vegy"szer, ecet és szódabikarbóna keveréke elhárítja.
- Dugulás esetén mechanikai tisztítást (csipeszt, csavarhúzót, pumpát) alkalmazz. Végső esetben önts ecetet és szódabikarbónát a lefolyóba. A keletkező, habzó gáz, - mint a pumpa légnyomása - felszabadítja a lefolyót. Forró vízzel alaposan öblítsd át a rendszert. A keletkező gáz széndioxid, amely összehasonlítva a klóros tisztítókkal ezerszer ártalmatlanabb ebben a mennyiségben és környezetben.
- Ecetet ne műanyag flakonban, hanem üvegben tarts. Jó lenne üvegben is vásárolni!
-
Súrolásra környezetbarát megoldás a szódabikarbóna, vagy a mosószóda.
- Nedves szivacsra szórj belőle és azzal dolgozz.
- Ha érzékeny a kezed, viselj gumikesztyűt.
- A mosószóda erősen lúgos, maró anyag, ezért óvatosan bánj vele.
- Bórax-szal (nátium-tetraboráttal) is lehet súrolni, nedves szivacsra vagy nedves felületre szórva. Erős oxidálószer. Nem véletlen, hogy nem lehet úton-útfélen kapni, ugyanis porát beszíva, vagy lenyelve mérgező, és a szervezetben felhalmozódik. Súrolás helyett inkább csak faanyag tartósítására, vagy hangyamérgezésre haszbáld! Ha mégis takarítasz, fertőtlenítesz vagy fehérítesz vele, tartsd be a használati utasításokat! A környezetben elég gyorsan (az ott található anyagok oxidálása révén) lebomlik.
-
Kézi mosogatáshoz foszfátmentes és folyékony mosogatószert válassz!
- A mosogatószerek tenzideket, foszfátokat, illatanyagokat és színezékeket tartalmaznak. Foszfáttartalmuk 14-szerese a mosószerben szokásos mennyiségnek. Többek között ezek az anyagok is hozzájárulnak az eutrofizációhoz.
- Használj környezetbarát minősítésű mosogatószereket!
- Mosódiópor oldatával is lehet mosogatni.
- A mosogató vizet (ha a csapvized kemény) egy evőkanálnyi mosószódával lágyítsd.
- Fontos, hogy kevesebbet kelljen mosogatni! A piszkos edényről, amennyire lehet, azonnal söpörd szemetesbe (vagy komposztgyűjtőbe) a maradékot, és mosogasd is el! Külön öblítgetni az egészet, majd órák után mosogatni: több vizet, időt, energiát, mosogatószert igényel!
- Öblítőszer helyett tiszta vízzel, esetleg kissé ecetes vízzel öblíts. Így a legknyesebb üvegeszközök is foltmentesre száradnak, ráadásul a sarkokból is kioldod a maradék vízkövet.
-
Mosásra alkalmas környezetkímélő anyagok a mosószappan és a mosószóda.
- A mosószóda vízlágyító anyag, lúgos kémhatású, maró ezért fokozott óvatossággal használd.
- A mosószappan zsírsavak sója, így a kosz és piszok szemcséket fogja közre és tartja a mosóoldatban. Természetes anyag, és maradéka a természetben teljesen lebomlik.
- A mosószappant lereszelheted sajtreszelőn, így kapsz forró vízben feloldható mosószert.
- A mosószappant azok az érzékeny bőrű egyének is használhatják, akik a mosószerekre vagy azok összetevőire allergiásak.
-
Az öblítésre remekül bevált a hígított ecet.
- Az öblítő rekeszébe (illatszeres öblítő helyett) hígított ecetet tegyél, mely semlegesíti a kimosott ruhákat ugyanakkor színélénkítő hatású is. Nem lesz ecetszagú a ruha!
- Az illatos, szintetikus öblítők illat és színanyagai, adalékanyagai allergizáló hatásúak lehetnek. Hidrofób bevonatot képeznek a textil szálakon, ezzel azok nedvességfelvevő képességét nagyban csökkentik.
-
Mosódióval számos szintetikus és környezetterhelő anyagot kiváltasz. Automata mosógépben is moshatsz vele!
- A mosódió természetes, trópusi növényi anyag. A Sapindus trifoliatus indiai fafaj, de amerikai, vagy többi ázsiai rokonának termésével is mosnak, ősidők óta. Saponin oldódik ki a termésekből, csakúgy, mint például a szappanfű gyökeréből, a juharok faanyagából, vagy a vadgesztenye magjából. Ugyanez a mosószappan anyag is. Tény, hogy a mosódió a mosószappannál sokkal gusztusosabb, a többi növénynél pedig sokkal egyszerűbben használható.
- 2-3 félbevágott mosódiót textilzsákba helyezve, 40 fokon moss vele. A zacskót néhány mosáshoz felhasználhatod, mielőtt új diókat teszel bele.
- A hagyományos mosóporok tenzideket, vázanyagokat, fehérítőszereket, habzásgátlót, enzimeket tartalmaznak. Amit feleslegesen adagolsz a ruhához, az előbb vagy utóbb mind a talajba, patakba, folyóba kerül!
-
Fehérítéshez a legegyszerűbb a ruhát a napon szárítani.
- Legnagyszerűbb fehérítő a nap sugara. Szabadban száríts, amikor csak lehet.
-
Vegyszeres fehérítéshez nátrium-perkarbonát tartalmú háztartási vegyszert válassz!
- A hypo, másnéven nátrium-hipoklorit, a természetes vizekben, szerves anyagokkal reakcióba lép és rákkeltő szerves klórvegyületek keletkezhetnek.
- A környezetet a hypónál kevésbé károsító fehérítő a nátrium-perkarbonát, melynél a fehérítő hatást az aktív oxigén felszabadulása okozza. Alacsony hőfokon is jó folteltávolító és fehérítő hatása.
- A nátrium-perkarbonát nagy koncentrációban irritálja a szemet és a bőrt, ezért óvatosan bánj vele.
- Vigyázz, hogy ne kerüljön gyúlékony anyag, illetve étel közelébe, használata után mindig moss kezet.
-
A foltos ruhák szennyeződését mielőbb távolítsd el, így mosószert takarítasz meg! A megfelelő foltra a megfelelő, környezetbarát folteltávolítót alkalmazd!
- Friss piroslevű gyümölcsfoltot és vörösbor foltot áztass tejbe vagy savóba, majd öblítés után mossad! A vörösborfolthoz szinte biztos, hogy bóraxos áztatás is szükséges. Mi lenne, ha ezentúl letörölhető asztalnál, terítő nélkül borozgatnátok?
- Őszibarack és alma foltját tejjel tökéletesen ki tudod áztatni, ha azonnal cselekszel. Később jobban jársz, ha a ruhát fested a szerzett folt színére.
- Izzadságszagú ruhát vagy ecetes vagy szódabikarbónás vízben áztass mosás előtt. Ugyanez lesz jó mosás előtt legközelebb, ha valamelyik családtagod ruhája mosás után is mindig dezodorszagú.
- Frissen felfedezett penészfoltos ruhát erősen szappanos és sós oldattal nedvesíts be, majd tedd ki napfényre, és tartsd nedvesen néhány órán át. Ha régóta szaporodtak a penészgombák, akkor ezzel, de ennél sokkal durvább, klóros fehérítőkkel sem tudod eltávolítani a nyomukat.
- Rozsdafoltos textilt áztass tejben, savanyú tejben vagy ecetben, dörzsöld be sóval, tedd ki napozni, és csak ezután mossad. Ugyanaz igaz rá, mint a penészre: ha régóta rozsdásodik, semmilyen vegyszer nem segít rajta. De talán még jól komposztálódik, ha természetes alapanyagból készült.
- Vérfoltot azonnal hideg vízbe kell áztatni, 10-15 percre. Nyom nélkül tisztul. Régebbi vérfolthoz keverj össze keményítőt és hintőport egy kis vízzel, kend a foltra, és csak 1-2 óra után mossad!
- A sörfolt és a kiömlött fehérbor kijön a mosásban, nem kell előre dolgozni.
- Kávé-, és teafoltot tojássárgájával kevert langyos vízzel kell először kiöblíteni, majd bóraxos vagy nátrium-perborátos oldatba áztatni.
- Bármilyen zsíros folthoz jó a forró, nagyon forró vizes mosás, szódabikarbónával vagy mosószódával!
- A paradicsom és a paprika piros színanyag zsíroldható, azaz glicerinnel vagy tojássárgájával kezelendő, majd mosószódával kimosható. A konyhai edények nem veszik át a paradicsom színét, ha használat előtt olajjal átkened a belső felszínt.
- Fűfoltot dörzsölj glicerinnel, golyóstoll tintáját alkoholba mártott szivaccsal. Mustárfoltot is glicerinnel tudsz kivenni.
- Rúzsfoltot zsiradékkal tudsz kivenni: tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöld be, majd a zsíroldó mosószódával mossad ki.
- Viaszfoltos ruhát tedd mélyhűtőbe kb. 10 percre, majd pattintsd le a viaszt. A maradékot tiszta újságpapír vagy itatós közötti vasalással tudod kivenni. Figyelem, alul és felül is kell nedvszívó papír!
- A rágógumit dörzsöld jéggel, amíg megkeményedik, vagy egyszerűen fagyaszd le a zoknit, nadrágot, majd szedd le!

-
Illatosításra illóolajokat, pomandert vagy pot-pourrit használj!
- Az illóolajokat teheted a felmosóvízbe, a párologtatóba, az utolsó öblítővízbe. Pár csepp elég!
- Fertőtlenítő hatást is ad egy-két csepp citrom-, grapefruit- vagy teafa olaj.
- Érdemes annyi párologtató edényt beszerezni, ahány nagyobb helyiséget használtok.
- Megfázásos időszakban citrom, eukaliptusz vagy grapefruit olajakat párologtass, hogy a szoba levegőjét is fertőtlenítsd.

-
Ruhaszárításra szellős helyet keress! A legjobb vasaláskönnyítő a vállfa, a csipesz, és a gondos teregetés.
- Jó, ha van kinti szárító, ahova napsütéses, jó időben tudsz teregetni. Ilyen helyre főleg a fehér ruhákat tedd. A természetes napsugárzás csíraölő és fehérítő hatású.
- Szellős padlás is remek hely a száradásig.
- Figyelem, ha lakáson belül szárítasz, gondoskodni kell a pára kiszellőztetéséről, nehogy aztán a gombákkal kelljen hadakoznod! Szellőztetni hirtelen-gyorsan kell. Látogasd meg a fűtés-hűtés fejezetet!
- Benti megoldások gyakran a fűtőtest teleaggatását jelentik. Ekkor is segíthet, ha vállfán szárítasz ingeket, pólókat.
- A ruhát rázd ki, húzogasd meg, mielőtt kicsipeszeled! Így szinte minden vasalástól megszabadulsz.
- 12 éves kor fölött: a vasalnivalót (például ingeket) mindig az vasalja, aki viseli! Hidd el, így a leggyorsabb, és a legkevésbé energiapazarló a vasalás. Ráadásul a minőség is megfelelő lesz. Ha nem sikerül, és neked van munkahelyed, hogy a nappali időt eltöltsd, magad helyett vasaltass olyan környékbeli ügyes kezű háztartásbelivel, akinek munkaidejére kevesebben tartanak igényt, mint a tiédre.
- Nem érdemes a szekrénynek vasalni az ingeket, úgyis gyűröttre lógja magát mind, amit egy héten át nem veszel fel. Inkább vasalj hetente, mint havonta, ha már a vasalós ruhákat szereted!
- Vasalni napvilágnál kell.
- A vasalás fertőtlenít: ha például hajtetű miatt kell vasaljál, állj neki rendesen: napsütésben, és gerinckímélő módon (azaz köldöknél alacsonyabban helyezett vasalódeszkánál állva).
-
Az autó mosásához egy-két vödörnyi víz is elegendő.
- Kocsimosáshoz se használj erős vegyszereket, slagból folyó vizet. Egy vödör meleg vízbe tégy környezetkímélő mosogatószert, szivaccsal, kefével takarítsd át a kocsit kívül.
- Tiszta vízzel jöhet a gyors lemosás, majd mikroszálas kendővel az áttörlés.
- Vigyázz, hogy a hűtőfolyadék, a fáradt olaj soha ne ömöljön ki a környezetbe. Szakszerűen cseréld vagy szakszervizbe vidd!
- A használt akkumulátort és a gumiabroncsot mindig a hivatalos átvevőhelyeken add le!
- Látogasd meg a Barátságos közlekedés fejezetet, ott sokkal több részletet találsz!
Jó tudni!
A gépkocsi maga tele van veszélyes anyagokkal. A fagyálló folyadék, a glikol, erős méreg. Az akkumulátor kénsavat és ólmot tartalmaz. A motorolaj veszélyes a környezetre. A régi fék és kuplung tárcsák azbesztből készültek, a gumiabroncs rákkeltő poliaromás szénhidrogéneket (PAH) tartalmaz. -
Nem kell behurcolni a lakásba azt a koszt, amit odakinn is le lehet takarítani!
- A ház bejárata előtt a szokásos lábtörlő rengeteg piszkot leszed a cipő talpáról.
- Ha nem zokniban, papucsban jártok otthon, használj olyan sárkaparót, ami a legmakacsabb agyagos földet is leszedi a bakancs, a csizma talpáról.
- Kirándulás vagy játszótéri homokozás után a zoknit, nadrágot sokkal jobb odakint kirázni, mint mondjuk a fürdőkád fölött.
-
A házi kártevők betelepedését nem lehetetlen megelőzni.
- Ételmaradékot ne hagyj lefedetlenül.
- A szemetest jól csukd le.
- A szemetesvödröt rendszeresen (legalább havonta) mosd ki.
- Az esővízgyűjtőt fedd le.
- Egészségkárosító rovarirtók szétszórása helyett szúnyoghálót tégy a nyílászárókra.
-
A bolhák ellen bevált régi recept a diólevél leve.
- Áztasd be egy napra a dióleveleket. Az így kapott diólevet alaposan keféld be a kutya vagy a macska bundájába.
- Látogasd meg az Állataink fejezetet!
-
A hangyákat jól riasztja a fokhagyma, a páfrány, a boróka, a borsmenta illata.
- Járataikhoz tégy szárított leveleikből, időnként frissítsd.
Jó tudni!
A vegyszeres hangyacsapdákban gyakran az emberi egészségre is igen veszélyes anyagok vannak, amiket a hangyák széthordanak a lakásban, ezért csak nagyon indokolt esetben használd őket. -
Legyeket, szúnyogokat a szúnyoghálós ajtó, ablak tartja távol a lakástól. Illatos dézsanövények hatékonyan riasztják a legyeket.
- Az illatos dézsás növények közül a citromillatú muskátli vagy a kakassarkantyú növény is remek légy- és szúnyogriasztó.
- A szegfűszeg, a citrusok (citrom, narancs) illatát sem szeretik a legyek, ezeket illóolajos párologtatóval a légtérbe tudod juttatni. Szegfűszeg és citrusok kombinációja különösen hatékony lehet.
- Szúnyogriasztó hatású még a pálmarózsa, az indiai citromfű, az eukaliptusz, a kámfor, a rozmaring, a kerti kakukkfű, a borsosmenta, a cédrusfa és a pacsuli illóolaja.
- A szúnyogok leginkább a tócsákban, víztárolókban tudnak elszaporodni, így ezek megszüntetésével, például a ház körül elhelyezett víztárolók, hordók letakarásával, heti kiürítésével jelentősen csökkentheted a szúnyogok mennyiségét.
Jó tudni!
A levendula sokoldalú, illatos gyógynövény. Hatásos többek között muslinca, szúnyog és légy riasztására, molyok távoltartására. -
Egerek ellen úgy védekezhetsz, ha macskát tartasz, vagy illatos gyógynövényekkel elriasztod őket a háztól, a kamrától!
- Az egerek ellen védekezni lehet, ha minden lehetséges lukat betömsz, ami a konyhába, kamrába vezet, esetleg a fal tövében van.
- Az élelmiszereket fémdobozban vagy üvegben tárold.
- A menta, a varádics illata sem tetszik nekik. Köss csokrot ezekből, akaszd ki a kamrába.
- Ha már bejutott a házba, egérfogóval vagy fél dióra állított cseréppel tudod csapdázni.
- Legjobb, immár négyezer éve bevált módszer: a macska. A rigók és cinegék szerint egyáltalán nem környezetbarát.