Minden ember egyszeri és megismételhetetlen és csakis önmagához viszonyítható.
- Te milyen példaképeket követsz? Ők vajon boldogok? Kiegyensúlyozottak? Szépek vagy gazdagok? Példaképeidet csak a címlapokról, képernyőről ismered? Ami nem vonzó, azt nem mutatják – tehát nem biztos, hogy a számukra legfontosabb értékek számodra is azok. Mindenestre: ők is „csak” emberek.
- Mit szólnál olyan példaképekhez, akiknek a boldogság ragyog az arcán, nem a púder? Ismered Jane Goodall-t?
Jó tudni!
"Minden egyes ember meg tud változtatni valamit. Minden nap és minden percben." Tudod ki mondta ezt? Jane Goodall, angol etológus. Ő a 2009-es "A gorilla éve" kampány fővédnöke. A 12 hónapon keresztül tartó kampány célja, hogy a gorillákkal élőhelyüket megosztó emberek életkörülményeit javítva segítse egyik legközelebbi emberszabású rokonunk fennmaradási esélyeit.
Belülről fakadó szépséged és a mások számára mutatott kép érdekében kritikusan vizsgáld meg, mivel táplálkozol!
- A táplálkozásodtól, egészségi állapotodtól, életviteledtől függ a külső megjelenésed. A bőröd a külvilág felé a legfontosabb védelmi vonalad, egyben a belső állapotok hiteles tükre is.
- Étkezésedben túlsúlyos-e a zsírok, olajok aránya? Sok csokival terheled szervezetedet? Nagyobbrészt fehérjékkel (tej, hús) táplálkozol? Emésztésed nincs rendben és még méreganyagokkal telített a májad? Mindezt jelezhetik az arcon megjelenő pattanások, a megmagyarázhatatlan eredetű csalánkiütések, ekcéma, pikkelysömör.
- Méregteleníts! Ennek nagyon hatékony módja a léböjt kúra. Szánj rá egy hetet, lépj ki a szokásos életviteledből, menj egy hét szabadságra, hogy elcsendesedhess. Olyan helyet válassz, ahol orvosi, természetgyógyászati, vagy dietetikai szakemberek támogatják a kúrát, és mindennapi programok, erdei séták, foglalkozások is vannak.
- Segíthet egy alapos béltisztító kúra is, ha arra 1-3 hónapot tudsz szánni.
- A máriatövis magolaj egyedülálló májregeneráló hatással bír.
- Napi 2-3 liter folyadék, lehetőleg tiszta víz fogyasztása, sok gyümölcs és zöldség is kell a szép bőrhöz. Különösen a köles fogyasztása ajánlatos. Látogasd meg a Teljes étel fejezetet!
Fordíts gondot magadra, és közben légy tisztában azzal, hogy a kozmetikumok nem csodaszerek. Sőt!
- A bőröd minőségét, öregedési hajlamát felmenőidtől örökölted. Ehhez járulnak hozzá az életmódodból és lakókörnyezeted minőségéből (levegőminőség, szennyezőanyagok jelenléte stb.) származó előnyök vagy hátrányok.
- Akár öröklött tulajdonságaid miatt, akár környezeti hátrányaid miatt használsz szépészeti segédanyagokat, szereket, módokat: légy környezettudatos, etikus fogyasztó.
- Milyen az ideális kozmetikai termék? Egyrészt nincs túlszínezve, illatosítva (mert minek annyi vegyszer)! Másrészt nincs agyonreklámozva (mert minek azt megfizetni)! Harmadrészt nincs benne SIN-listázott anyag (mert az veszélyes)! (SIN-lista 2009. ősz)
- Feltétlenül tanulmányozd át a címkét, még vásárlás előtt!
- A kozmetikumokra vonatkozó jogszabály 2. mellékletében lévő anyagokat nem tartalmazhatják kozmetikumok. A 3. melléklet anyagai veszélyesek, a 4. és 6. melléklet anyagai engedélyezettek.
Jó tudni!
- Mielőtt leülsz reggelizni, már akár 20 veszélyes anyaggal érintkezett a bőröd! Ezen a linken nézz utána, milyen összetevőket tartalmaznak kozmetikumaid!
- A kozmetikumok problémás összetevői közül néhány: a kőolajszármazékból készült vazelin, a parfümök illatanyagai, a tartósítószerek (pl.: parabének).
- Mielőtt leülsz reggelizni, már akár 20 veszélyes anyaggal érintkezett a bőröd! Ezen a linken nézz utána, milyen összetevőket tartalmaznak kozmetikumaid!
- Nanorészecskék, úgynevezett fullerének találhatóak bizonyos bőröregedést gátló kozmetikumokban. Ezek az anyagok mérgező hatásúak lehetnek. A naptejekben használt nanoanyagok hatására pedig felrepedhet a leégett bőr. Forrás >>
- Minden ötödik kozmetikai szerben rákkeltő nitrózamint találtak a Bajor Egészségügyi Hivatal munkatársai. A tartósítószerként adagolt nitrát könnyen nitritté redukálódik és fehérjékkel rákkeltő nitrózamint képez. Elsősorban a szempillafestékek és szemceruzák között akadtak ilyen termékek. Forrás >>
Ajakápolásra egyszerűen növényi készítményeket használj!
- Mandulaolajjal, olívaolajjal, aloe zselével ápolhatod ajkaidat.
- A shea vaj (100 % latex, az afrikai vajfa terméséből sajtolt zsiradék) nagyon hatékony ajakápoló.
Jó tudni!
- Becslések szerint egy átlagos nő élete során 4,5 kiló rúzst ken fel az ajkaira. Egy amerikai szervezet, amely a biztonságos kozmetikumokért lobbizik, 33 rúzst vizsgáltatott be egy független laboratóriummal. A kutatásból kiderült, hogy a vizsgált rúzsok 61 százaléka kimutatható mennyiségben tartalmaz ólmot; egyharmaduk nagyobb mennyiségben az engedélyezettnél.
Forrás >>
- Az ólom a legkisebb koncentrációban is veszélyes, mert a szervezetben felhalmozódik, nem ürül ki, végül ólommérgezést okoz. Többek között szellemi és magatartásbeli zavarokat, vesekárosodást, terméketlenséget és vetélést okozhat.
Csínján bánj a hajfestéssel, keress természetes alapanyagú alternatívákat!
- Természetes alapú hajszínező a henna, a diófőzet, a kamilla.
- A higított citromos víztől fényes és jól fésülhető lesz a frizurád.
- Ha vegyipari termékekkel szeretnéd festetni hajad, legalább fordulj szakképzett fodrászhoz! Hazulra ne vígy hajfestőszert a fentieken kívül.
Jó tudni!
- 2009-ben jelent meg egy tanulmány a hajfestékek használatáról. Eszerint, aki évi legalább kilenc alkalommal festeti haját, 60 százalékkal nagyobb eséllyel kap leukémiát.
- A világos színek hidrogén-peroxidot tartalmaznak. Ez a maró anyag belélegezve fejfájást, hányingert okozhat, az idegrendszert is károsíthatja.
- A sötét festékekben parafenilén-diamin található, mely feltehetően mutagén, rákkeltő, allergén és irritáló hatású.
- A hajrögzítők filmképzőanyagot tartalmaznak, a tüdőt károsíthatják.
- A hajspraykben hormonhatású ftalátok vannak, összefüggésbe hozhatóak egyes születési rendellenességek gyakoribbá válásával.
- Forrás >>
Babának is, mamának is, magadnak is parabén-mentes terméket (babakrém, testápoló, deo stb) keress!
- A franciaországi klinikákon 30 éves gyakorlat, hogy kozmetikai cégek babaápolási kozmetikai szerek reklámmintáit adják a szülő nőknek. Ezzel az a téves képzet alakulhat ki, hogy ezek minden további nélkül alkalmasak a csecsemők bőrére.
Példaként a metil-parabént említik, mely tartósítószer a krémekben és a gélekben. Ez az anyag megzavarhatja a belső elválasztó mirigyeket, ami bennük fejlődési rendellenességeket idézhet elő. A szakemberek szerint az endokrin mirigyek ilyen kismértékű megzavarása – akár harminc év múlva – mell- vagy prosztatarákot okozhat. A babakozmetikumokat is a gyógyszerekhez hasonló engedélyeztetési eljárásnak kellene alávetni piacra kerülésük előtt. Forrás >>
Csatlakozhatsz internetes klubokhoz, ahol a saját készítésű kozmetikumokról esik szó.
- Bemutathatod saját receptjeidet! Hatással lehet környezettudatos ízlésed a többi honlapolvasóra.
- Másoktól kaphatsz további ötleteket, megtudod, kinek, hogyan vált be egy-egy recept.
Illatosíthatod bőrödet parfümök nélkül is!
- Szitált zabpehelylisztet porított gyógynövényekkel keverj el. Illatos hintőport kapsz.
- A szódabikarbóna kitűnő izzadásgátló. Fürdés után a nyirkos bőrt kis pamutvattára tett szódabikarbónával töröld át.
- Saját permetet készíthetsz levegőpumpás, újratölthető szóróflakonba: 2 deciliter vízbe cseppents 3-4 cseppet kedvenc illóolajadból. Alaposan rázd fel használat előtt. Hetente újat kell és lehet készíteni.
Jó tudni!
A hajtógázas permetekben 10 százalék hatóanyag és 90 százalék hajtóanyag található. Igazán felesleges ezt mind kifújni!
Natúrszappant keress, növényi összetevőkkel!
- A szappan leoldja a felesleges szaruréteget, megpuhítja a bőrt. A szappan természetes anyag, mely normál mennyiségben nem károsítja sem a bőrt, sem a környezetet. A legjobb mégsem a szappan, hanem a zabzsákos tisztító; lejjebb megtalálod.
Jó tudni!
A gyakran használt fürdő- és tusoló habok, a helytelen bőrápolás, a kevés mozgás (gyenge vérkeringés) következtében megvastagodik a bőr felső rétege, a szaruréteg, ami száraz, élettelen érzést kelt. Leszigeteli a bőrt, így az nem tud belülről kifelé megtisztulni, és nem engedi az ápolószereket sem felszívódni.
Alacsony nátrium-fluorid tartalmú fogkrémet vásárolj!
- Házilag is készíthetsz fogpasztát. Két púpozott kiskanál szódabikarbónát és egy kiskanál citromlét vagy vizet sima péppé keverj össze. Ezzel moss fogat, majd hideg vízzel öblögess! A készítmény nem áll el.
- Szájöblítő oldatot kapsz, ha fél teáskanálnyi sót oldasz fél liter vízben. Kétszer ilyen tömény oldat kiválóan enyhíti a fogászati kezelés utáni ínyfájdalmat.
Jó tudni!
A fogkrémek nagy része nátrium-fluoridot tartalmaz. Ez a vegyianyag nagy mennyiségben irritáló hatású, károsítja az ideg- és az emésztőrendszert.
Forrás >>
Hajad ápolása érdekében legfeljebb heti egy hajmosás lenne ideális. Természetes alapanyagú, biosamponokat keress, készíts!
- Tápláló tojássampont egyszerű készíteni hajmosás előtt: egy csésze kézmeleg vízbe keverj bele lassan egy tojássárgáját, ha száraz a hajad, némi olivaolajat. A keveréket alaposan dörzsöld a fejbőrödbe. Ezt követően alaposan öblítsd le és szárítsd meg a hajad. A sampon nem áll el, mint a többi, nem tartósított hajápoló szer sem.
- Hajvizet ecettel vagy citromlével lehet készíteni. Az utolsó hajöblítéskor egy kis ecetet (barna haj) vagy citromlevet (szőke haj esetén) adhatsz a hajöblítővízhez.
- Hajöblítő lehet még gyógynövényes főzet is. Egy kancsóba tégy egy púpozott evőkanál gyógyfüvet, arra 3 deciliter forrásban levő vizet önts. 15 perc múlva szűrd csak le, és kész a hajöblítőd. Legalkalmasabb a rozmaring. A kakukkfű, a levendula illatosít, táplál. A kamilla szőkéknek fényesíti haját, a zsálya a barnák hajára való.
- Korpás hajba hajmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát dörzsölj. Ezután gyógysamponnal moss hajat és gyógynövényes hajöblítéssel fejezd be a hajmosást. Rozmaring, zsálya, kakukkfüves öblítő segíthet.
Jó tudni!
A samponokban található többek között néhány kritikus anyag, például
nátrium-lauril-szulfát. Ez rendkívül agresszív mosóanyag. Több egészségi kockázata ismert, a bőrt is, a hajat is erősen szárítja. A DMDM Hydantion allergiát, fejfájást, depressziót, asztmát okozhat. A "természetesnek" kikiáltott cocoamidopropil-betain allergizáló hatású, gyakran nitrózaminokkal szennyezett.
Felnőttnek sem tesz jót, de a baba bőrére kifejezetten káros a kőolajtartalmú készítmény. Feltétlenül olvasd el a címkéket, mielőtt neki vásárolsz!
- A kőolajtartalmú készítmények a babák bőrére nézve még veszélyesebbek, ugyanis nem engedik kialakulni a bőr természetes védelmét ellátó savköpenyt (pH 6-7), azaz a bőrfelszíni emulziót.
- Zsírhiányos bőrhöz szerezz be cserszömörcét, martilaput, rozmaringot, zsályát és kamillát! Ezekből azonos mennyiséget végy és forrázd le őket teának! A szűrés után annyi kaolint vagy talkumot (hintőport) keverj hozzá, hogy kenhető krémet kapj.
- Vízhiányos bőrre ránctalanító és frissítő hatású a zsálya, levendula, kakukkfű, menta pemetefű, szagosmüge és akácvirág keverékének forrázata. Ezt önmagában borogatásként vagy kozmetikai zselével keverten arcmaszkként is alkalmazhatod. A készítmények nincsenek tartósítva.
Jó tudni!
A tusfürdők, testápolók és krémek általában nem jó minőségű növényi olajokat hanem "olcsó" ásványolaj-származékokat tartalmaznak. Ezek az alapanyagok a kőolajfeldolgozás melléktermékéből, a pakurából készülnek. Az ásványolaj származékok a bőr pórusait elzárják, ezáltal blokkolják a bőr természetes élettani folyamatait: a légzést, az anyagcserét és a kiválasztást. Élettelenné, törékennyé teszik a bőrt a megszűnt funkciók miatt, gátolják a bőr természetes kopását, aminek a következménye a megvastagodott szaruréteg. Láthatatlan (és fel nem szívódó) réteget képeznek a bőrre, amely megakadályozza a bőr légzésével együtt járó párolgást, vagyis azt a természetes vízleadást, ami az egészséges bőr hőháztartása szempontjából nélkülözhetetlen. Érdekes módon ezt a gyártók előnyként tüntetik fel a terméken a hidratáltság szempontjából, holott a bőr hidratáltsága a vízmegkötő faktorok munkájától, és az ivással elfogyasztott vízmennyiségtől függ.
Forrás >>
Pattanásos, zsíros bőrre készíts mélytisztítót!
- A petrezselyem-méz keverék remek erre a célra. 10 dekagramm petrezselyemzöldet alaposan moss meg. Vágd fel apróra, mozsárban zúzd, amíg nedvessé válik. Két evőkanálnyi vastagon folyó, de nem kikristályosodott mézet tégy hozzá. Alaposan keverd el. Csavaros üvegbe tedd, hűtőben sokáig tárolhatod. Szükség esetén vedd elő, arcodon 20-30 percig hagyd hatni, majd szivaccsal, meleg vízzel mosd le.
Jó tudni!
A folyékony, fertőtlenítő hatású kozmetikumokban és fogkrémekben is gyakori a triklozán, egy baktériumölő hatású tartósítószer. Amellett, hogy bőrirritáló, hormonális hatású és az immunrendszert is befolyásolja. Az Európai Unió a triklozánt a környezetszennyező anyagok közé sorolta.
Forrás >>
Ez a legjobb: kézmosás, mosakodás zabkorpával, zabpehely liszttel is lehetséges!
- Tégy kevés zabpehelylisztet a kezedbe. Vízzel pasztát készíts belőle. Úgy mosakodhatsz vele, mint a szappannal.
Készíts kézápoló balzsamot magadnak!
- Végy virágmézet, glicerint és citromlevet. 1:1 arányú keveréküket állíts össze. Hűtőben hosszabb ideig eltarthatod.
- Körömvirágkrémet finom, folyós zsírban (például mangalica zsírban) „főzött”, majd egy nap állás után leszűrt körömvirág virágzatból lehet készíteni. Olivaolajban tartott szárított körömvirág hámképző hatása is jótékony.