Munkahely
Az ország energiafogyasztásának kétharmadát nem otthon, hanem útközben és munka közben használjuk el. A munkahelyeken használjuk fel a természeti kincsek, nyersanyagok és erőforrások túlnyomó részét is, és persze itt keletkezik a legtöbb hulladék. Az anyagok körfolyamatokban (ciklusokban) tartásáról is itt lehet a legjobban gondoskodni.A munkahelyeken vezetőként és alkalmazottként is számos döntést hozol, amelyek mind lehetnek környezettudatosak! Az egyszerű üzemeltetési feladatoktól, a tudatos terméktervezésen és gyártói felelősségen keresztül a társadalmilag felelős beszerzésekig és a példamutatásig rengeteg lehetőség áll előtted.
-
A fenntartható termelés a környezet minél kisebb terhelésére, károsítására törekszik. Ennek érdekében olyan eszközöket alkalmaz, amelyek célja a termelési folyamatok által okozott környezeti terhelések – pl.: erőforrás-felhasználás, káros kibocsátások, hulladéktermelés – csökkentése. Tehát fenntarthatónak nevezhető egy termelési folyamat, amennyiben az:
- forrástakarékos (pl.: anyag- és energiatakarékos, az alap- és segédanyagokat megújuló, illetve másodnyersanyagokkal váltja ki), és/vagy
- csökkenti – vagy teljesen megszűnteti – a hulladéktermelés és/vagy a káros anyag kibocsátás mennyiségét, illetve veszélyességét, és/vagy
- képes a megtermelt hulladékok/melléktermékek, hulladékhő belső hasznosítására, és/vagy
- növeli a termékek és szolgáltatások értékét, élettartamát.
Jó tudni!
Becslések szerint az infokommunikációs technológia az összes szektor szén-dioxid kibocsátását 15%-kal csökkenti 2020-ra. Ugyanakkor az infokommunikációs technológia ma a kibocsátás 2%-át okozza, a kisebb-nagyobb villamos energia felhasználó berendezések (mobil telefonok, adatközpontok) révén. SMART2020 jelentés >> -
Lássuk előbb az üzemeltetést! A munkahelyek energiahasználatában sokkal tudatosabb tervezés és üzemeltetés érvényesülhet.
- Látogasd meg a Világítás, Fűtés, hűtés fejezetet!
- Telephely vevőjeként, bérlőjeként, építtetőjeként érvényesíts határozott energiahatékonysági szempontokat: az alacsony fűtési és hűtési energiaigényt is még beruházás előtt biztosítsd! Ha már költözöl, ne költöztesd olyan helyszínre a tevékenységed, amelynek nyilvánvalóan rossz a hőszigetelése, javíthatatlan a beosztása, vagy tűrhetetlenül sok napi közlekedési költséggel működtethető csak.
- Megújuló„energiaforrások hasznosítása érdekében fordulj a manapság elérhető fejlesztési segítségekhez (úniós és hazai pályázatokhoz)! A terület, mint műszaki és mérnöki szakma, nagyon gyorsan fejlődik. Egyre több tervező tanulja meg, hogyan lehet alternatív energiaforrásokat hasznosításba vonni. Éppen a terület újdonsága és gyors fejlődése miatt fontos, hogy biztos és naprakész tudású emberekkel terveztesd, és építtesd meg a szerkezeteket, berendezéseket.
- Az is jó ötlet, ha a Te céged bővíti profilját, és készül fel környezettudatos szolgáltatások, áruk létrehozására.
- Konferencia- vagy videohívásokkal csökkentsd az utazások számát a munkahelyeden!
Jó tudni!
Az internetes szolgáltatásokat kiszolgáló adatközpontok működtetése egyre több villamos energiát igényel. Mára a világ energiafogyasztásának ötödét jelenti. SMART2020 jelentés >>

-
Az üzemelési vízfogyasztást sokkal könnyebb és olcsóbb csökkenteni, mint otthon. A hulladékkezelés mellett ez az egyik leghálásabb feladat.
- A vízdíj számlák mutatta vízfogyasztási trendek sokszor hamarább jelzik a csőrepedést, mint vízóra, vagy a lelkiismeretes gondnok. Akár a minőségirányításba is beépítheted ennek automatikus figyelését.
- A vízrendszert évente át kell vizsgáltatni.
- A látogatóknak, alkalmazottaknak palackos víz helyett jó minőségű csapvizet biztosíts!
- Látogasd meg a Tiszta víz fejezetet!
-
A szervezet anyagforgalmában (szolgáltató és árutermelő vállalatnál is) ismertek a rendszerszerű, körfolyamatba szervező, selejt-megelőző eszközök.
- Ezek gondos használata (például minőségirányítás) mellett törekedj a helyben keletkező másodnyersanyagok azonnali, anyagában történő felhasználására.
- Ha helyben nem lehet a melléktermékeket, hulladékokat felhasználni, juttasd azokat felvevő szervezeteknek.
- A szervezet anyagforgalmában mindenképpen jelenjen meg – legkésőbb holnaptól – a másodnyersanyag hasznosítás. Ha máshol nem, legalább a papírfogyasztásban. Látogass el a Zöldiroda ellátóba!
- Minél nagyobb arányban tud a munkahelyed másodlagos nyersanyagokból üzemelni és terméket előállítani, annál fontosabb szerepet kap a piacon. Eközben óhatatlanul segíti a hulladékspirál megfordulását, a lerakók kapacitásának megőrzését, az anyagok égetésének és az ezzel járó környezet-egészségügyi kockázatoknak a csökkentését.
- Állítsd be a nyomtatódat alapértelmezett kétoldalas nyomtatásra, és spórolj papírt! Amikor az Európai Környezetvédelmi Ügynökség bevezette az alapértelmezett kétoldalas nyomtatást, a papírfogyasztás emiatt 17%-kal csökkent.
-
Minél jobban kerüld a veszélyes, a kockázatos, és (az elővigyázatosság elve miatt) az ismeretlen alapanyagokat!
- Tájékozódj legalább az anyagok kémiai biztonsági kártyái alapján!
-
Méresd fel, minősíttesd a cég működését környezetvédelmi szempontból!
- A teljesítményértékelés egyszerre értékeli az üresjárati (üzemelési) és a termelői környezethasználatot. Alapvető változói jellemzően a hulladéktermelés és kezelés, az anyaghasználat és a másodnyersanyag használat, az energiafogyasztás, a vízfogyasztás és az esetleg visszaforgatott vízhasználat, a szennyvíz és a légnemű kibocsátások minősége, mennyisége.
- A teljesítményértékelést saját munkatárs is előkészítheti, vagy beszerezheted szolgáltatásként ezt a tudást. A környezeti jelentést, teljesítményértékelést csak független szakértő véleményével (auditjával) együtt érdemes nyilvánosságra hozni.
- Nonprofit szervezet és számos tanúsító cég vállal független értékelést. Környezeti jelentések külső értékelését ISO14001:2004 audit-szolgáltatók; vagy a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület is elkészítheti.
- Ha elkészült az első, legegyszerűbb környezeti helyzetértékelés, évente frissíteni kell.
- A környezetterhelésükkel, környezeti és társadalmi hasznaikkal tisztában lévő vállalatok már könnyen építik be vezetési dokumentumaikba és szervezeti rendszereikbe a környezettudatos elemeket.
- Amennyiben a kialakuló, kizöldülő vezetési rendszer megfelel a két létező szabvány (EMAS; ISO14001:2004) egyikének, környezetirányítási rendszerről beszélünk. A független szakértő által minőségbiztosított (tanúsított, hitelesített) környezetirányítási rendszer logó-használati joggal jár.
-
A karbantartás, az eszközök, szerkezetek és ingatlanok gondozása egyben jó környezeti tudatosságot is jelez.
- Nyilvánvaló, hogy a gondozott eszközök élettartama hosszabb, tehát kisebb a helyettesítési költség (felhalmozási-fejlesztési költség), és kisebb a környezethasználat is.
- Látogasd meg a Felújítás fejezetet!
- A felelős eszközgazdálkodás természetesen ugyanúgy példamutatást is jelent, mint az üzemelés környezetvédelmi hatásainak tudatos csökkentése.
- Minél több újrahasználható, tartós, szerelhető eszköz legyen a termelési (és kereskedési) folyamatban! Kerüld az egyszerhasználatos felszereléseket, csomagolásokat; még a segédanyagok esetében is!
Jó tudni!
Az ivóvízbázisok szennyezését a lakossági szennyvízszikkasztás mellett a hibásan működő mezőgazdaság (pl. állattartó telepek, hibás műtrágyahasználat), és a hulladéklerakók szivárgásai okozzák gyakran. A legveszélyesebb vízkészlet szennyezések azonban vegyipari eredetűek, vagy süllyesztett üzemanyag tartály szivárgása okozza (például korszerűtlen repülőtereken). -
Számos eszköz létezik a termelés öko-hatékonyságának mérésére, számszerűsítésére, igazolására: környezetvédelmi tanúsítás, környezeti kockázati mérleg készítése, ökoszámvitel, ökokontroll, életciklus-elemzés, összehasonlító elemzés, környezeti mérőszámok alkalmazása, környezetvédelmi magatartási kódexek. Használj, tervezz, követelj legjobb technológiát a környezet egészének magas szintű védelme érdekében!
- Különösen akkor fontos ez, ha az általad átlátott munkafolyamat vegyi anyagokat alkalmaz, különösen energiaigényes, vagy sok a hulladéka.
- A technológia fogalmába beleértendő az alkalmazott technológia és módszer, amelynek alapján a berendezést (technológiát, létesítményt) tervezik, építik, karbantartják, üzemeltetik és működését megszüntetik.
- Emissziószegény a technológia, amely az adott folyamatra érvényes kibocsátási (emissziós) határérték alatti kibocsátással jár minden, vagy a legtöbb kibocsátott anyag tekintetében.
- A kibocsátási határértékeket általában jogszabályok határozzák meg, egyes termékcsoportoknál léteznek "legjobb elérhető technológiák" (BAT referenciák), azaz folyamatleírások, amelyek a szokásosnál kedvezőbb környezeti hatással járnak. A BAT dokumentumok az ún. IPPC eljárásra kötelezettek számára készültek, de az ennél kisebb termelési intenzitású szervezeteknél is iránymutatást adnak.
- Kezdj környezetközpontú technológiai fejlesztésbe! Ez életciklus elemzésen (LCA-n) alapuló olyan gyártási technológia fejlesztés, amelynek célja a termék teljes életútja negatív környezeti hatásainak a lehető legteljesebb minimalizálása, a termék funkcióinak szem előtt tartásával (pl. helyettesítő termék helyett helyettesítő funkció keresésével; a gyártási folyamat során keletkezett hulladék visszavezetésével a termelési folyamatba).
- LCA gyakorlat: bármely termék gyártója számára alkalmas próba a Svéd Környezetvédelmi Tanács által fejlesztett táblázat-eszköz (angolul): http://www.msr.se/PageFiles/87/MSR_LCC_080313en.xls . Csak a ténylegesen felmerülő költségekkel számol, koronában. Ennek ellenére érdemes megismerkedni az eszközzel.
- Ne feledd, sok esetben a fogyasztó számára nem egy termék birtoklása, hanem egy szolgáltatás biztos elérhetősége a környezettudatosabb döntés! Tarts fenn szolgáltatásokat, ezzel a megújuló emberi erőforrás értelmes hasznosulását, a munkaalkalmakat segíted!
-
Minősítsd termékeidet!
- Csakúgy, mint a vállalkozás működtetésében, a termékek esetében is fontos, hogy független szakértő(k) által, átlátható, nyilvános környezeti minősítést kapcsolj a termékhez. Az öncímkézések (gyártói zöldjelzések) kora lejárt!
- A legismertebb a hazai és az EU-s környezetbarát termék védjegy. Szolgáltatásra is alkalmas, lásd az Ökocímke linken a példákat. Bármely termékcsoportra néhány hónap alatt létrehozható ez a minősítési rendszer, azokra is, amelyek még nem szerepelnek a listákon.
- Környezetbarát Termékminősítést komplex jellemzők alapján adnak ki. Amennyiben a Te terméked pusztán energiatakarékosabb, vagy éppen újratölthető; a komplex értékelés helyett ezek az egyszerű tények bőven elegendőek a fogyasztók számára! Igaz ez minden olyan termékre, amelynek kevés káros környezeti hatása van, és közismerten egyszerű a funkciója.
-
Törekedj termékeid népszerűsítésében és kereskedelmében anyagtakarékosságra és energiatakarékosságra!
- Az objektív reklám nem mindig unalmas. Dolgoztasd meg a kommunikációs szakembereidet ezért!
- Árucímkéid tartalmazzanak minden kötelező információt és a környezeti információt is, érthető, olvasható módon! Felesleges szavakkal és színekkel ne terheld a fogyasztót!
- A zöld imázs, a környezeti jellemzők taglalása, a szép zöld beszéd ma már elkerülhetetlen az üzleti szereplők számára. Sajnos sokan hibásan használják a legfontosabb fogalmakat is. Intézmények vagy iparágak fenntartható fejlődéséről Te sose beszélj! A fenntartható fejlődés célja nem egyes szerkezeteknek vagy szervezeteknek a fenntartása, fejlesztése; hanem az emberi közösségek, az emberiség, az élet fenntartása.
- Kínálj szolgáltatást is, ne csak terméket!
- Csomagolj újratölthető csomagolásba, ha csak lehet!
- A termelő helyszín, telephely környékén mindenképpen találj fogyasztókat termékeidnek! Ennél jobb módja nincs a bizalomnak és a kockázatcsökkentésnek.
- Ha terméktesztekkel, termékek tulajdonságával kapcsolatos kérdésekkel jelentkeznek fogyasztók, szakértői csoportok, ne titkolózz! Gyorsan és röviden tájékoztasd őket az összes környezettudatossági intézkedésről is, amit már bevezettetek a szervezetnél.
-
A termékeket és a szolgáltatásokat az emberhez, emberiséghez méltó életmód szükségleteire kell előállítani. Minél közelebb állsz ehhez, annál biztosabb a piacod, és annál kisebb az unokáinkra maradó, "fedezetlen" környezetterhelésed.
- A magas munka- és tudásigényű termékek általában környezetbarátabbak, mint a tőke- és szállításigényes termékek. A munkaerőigényes és tudásigényes termelések és termékek tehát vonzóbbak.
- Árutermelést lehet megfelelőbb szolgáltatás fenntartásával helyettesíteni: A szolgáltatások a fontos képességekkel bírók munkaidejét, azaz emberi erőforrást hasznosítanak. Emiatt a szolgáltatásokra épülő gazdasági egységek általában stabilabbak, mint a nyersanyagokra vagy tőkére épülők. Az alapszükségletek ellátását kivéve számos mindennapi esetben javasolható, hogy termékek (pl. takarítóeszközök) helyett szolgáltatásokkal (takarítással) gazdálkodjunk.
- A szolgáltató (amennyiben egyben gyártója is valamely termelőeszköznek vagy segédanyagnak), a termelőeszköz tartósságában érdekelt, tehát emiatt is környezettudatosabb.
- o A szolgáltatásvásárlás szinte mindig a foglalkoztatás növekedését is jelenti a közösségen belül.
-
A közbeszerzési törvény mindig tartalmazta a lehetőségét környezeti, környezetvédelmi, fenntarthatósági szempontok figyelembevételének, azt sose tiltotta. Zöld beszerzést nemcsak közbeszerzésben, de a magánszféra (üzleti szféra) beszerzéseiben is lehet alkalmazni.
- A környezettudatosan, vagy környezetvédelmi szempontokat alkalmazó beszerzés (zöld beszerzés) során az ajánlatkérő környezeti szempontokat alkalmaz a beszerzésében.
- Azaz minél több környezeti vagy környezetvédelmi szempontot megjelenít a beszerzés tárgyában, részletes leírásában (műszaki feltételek stb.), a beszállítótól elvárt követelmények között (pl. alkalmassági vagy kizáró feltétel), a szerződés feltételeiben (a teljesítés részleteiben), vagy a kiválasztásban.
- A beszerzendő termékek és szolgáltatások kiválasztásakor azok egész életútja (azaz: előállítás, szállítás, használat/működtetés, hulladékká válás) során keletkező környezeti hatásokat kell figyelembe venni, s a környezetet legkevésbé terhelő, az erőforrások kimerülését csökkentő alternatívát kell kiválasztani.
- Például zöld beszerzés révén lesz zöld egy rendezvény. A beszerzés előtt kell megfogalmazni elvárásainkat a karbonsemlegességről (szén-dioxid kibocsátással nem járó rendezvényről), a víz- és energiatakarékosságról, a hulladékkezelésről, az érintett természeti erőforrások (életközösségek, növényzet, talaj) épségben tartásáról, közlekedési és szállítási szempontokról, a helyi lakosság számára nyújtandó foglalkoztatásról, kedvezményekről vagy kompenzációról.
- Az is jó ötlet, ha valamelyik létező zöldrendezvény-minősítésnek megfelelő szolgáltatásra kérünk ajánlatot.
- Az így beszerzett szolgáltatás minőségbiztosítását (majdani teljesítményigazolásának ellenjegyzését) bízzad helyi zöld szervezetre! Készüljenek fel az elvárt, szerződött feltételekből, és végezzék átláthatóan, objektíven és feltűnés nélkül az ellenőrzést.
- Többféle beszerzéshez találsz ötleteket a linkeken. Ezek azért hasznosak, mert segítenek megfogalmazni, pontos szavakba önteni a saját beszerzésed, közbeszerzésed célja szerinti környezetvédelmi szempontokat. Mindig keresd meg a számodra fontos célokat, és az ezt segítő legjobb beszerzési szempontokat. A kevesebb itt is sokszor több!
- Ha közbeszerzési tanácsadód van, szerződése is tartalmazza a zöld közbeszerzést!
- Minél nagyobb egy közintézmény, annál fontosabb, hogy közbeszerzési szabályzata, és szakértői példamutatóak legyenek a környezetvédelmi szempontok és érdekek érvényesítésében!
- Figyelem! A döntés meghozatala után (i.e. mostantól minden közbeszerzésnek zöld közbeszerzésnek kell lennie) a legtöbbet a tanácsadó teheti a zöld közbeszerzésért; és ő is ronthatja el. Ideje versenyt hirdetni a közbeszerzési tanácsadók számára: a legjobb, a leginkább integrált, a legkisebb beszerzésnél vagy éppen a legnagyobb környezeti megtakarítást hozó ajánlati felhívás és dokumentáció megszületése érdekében.
Jó tudni!
Nagy-Britanniában a Kormányhivatal 2009 nyarán megjelentette a „Zöldebb kormányzati informatika felé” c. dokumentumot, amely célja szerint 4 éven belül szénsemlegessé alakítja a teljes központi kormányzati informatikát. Ez azért is fontos, mert az IKT-eszközök felelősek a kormányhivatalok kibocsátásának húsz százalékáért. 2009 eleje óta a brit kormányhivatalok közbeszerzéseiben kiemelten kell kezelni a beszerzendő áruk alacsony üvegházgáz kibocsátását. További információ >> -
A felelős önkormányzatok nem a településnek magának, hanem a település közösségének a fennmaradásáért dolgoznak.
- Lehetőségeket teremtenek a lakossági helyi önszerveződésekre.
- A település természeti kincseinek fennmaradását nem kockáztatják. Ennek érdekében a környezetvédelmi ellenőrző feladatokat is ellátják.
- Zöld közbeszerzést vezetnek be.
-
A felelős munkavállalók természetesen:
- Részt vesznek a cég környezetpolitikája érvényesülésében
- Jelzik a környezetszennyezést, környezetkárosítást (a közvetlen felettesüknek, vagy a szervezet környezetvédelmi megbízottjának, ha van).
- Nem halmozzák állásaikat, hagynak másoknak is. Segíts megkeresni a megfelelő, alkalmas embert még akkor is, ha elsőre úgy tűnik, Te vagy az egyetlen, vagy a legalkalmasabb személy. Fontosabb, hogy mások is alkalmassá váljanak, mint saját munkaerőd, egészséged túlhasznosítása. Inkább segíts megkeresni a következő alkalmas munkavállalót. Természetesen az álláskeresők, esetleg a pályakezdők között.
-
A felelős munkahelyi vezetők:
- Mind a tulajdonos, mind a munkavállalók környezettudatosságát fejlesztik.
- Minden döntés esetén figyelembe veszik az érintett lakosság, közösség érdekeit, és az érintett környezet épségét.
- Átfogó környezetvédelmi eszközöket alkalmaznak inkább, mint apróságokat: például hamarább vezetnek be környezeti rendszerirányítást, mint minősíttetnek két terméket.
- Környezetszennyezés, környezetkárosítás esetén halasztás nélkül intézkednek.
- A felelős tulajdonos a telephelyei környékén élők képviselőivel rendszeres kapcsolatot tart.