Tégy előkészületeket annak érdekében, hogy minél kevesebbet kelljen takarítani a festés, felújítás után!
- Felújítás, festés előtt: amit lehet takarj le, csomagolj el, dobozolj be! Ezzel is mosószert takarítasz meg.
- A takarófólia újrahasznosítható, de le is bomlik.
- Az ablaküveget, padlót, parkettát alig nedves újságpapírral borítsd be.
- Mázolás előtt a kilincseket, zárpajzsokat, vereteket szereld le, vagy kend be vazelinnal.
- Látogasd meg a Tisztaság, tisztítás fejezetet, készülj fel előre a felújítás befejezését jelentő takarításra! Megnézheted a linkek közt a környezetbarát takarítás beszerzésének üzleti szempontjait is: magánlakásokra is alkalmas a többsége.
Frissen festett, mázolt helyiségben ne aludj, ne is dolgozz hosszasan!
- Ne dohányozz, legalább beltérben, és sose, ha vegyszerekkel dolgozol!
- A teljes száradásig alaposan és sokszor szellőztess!
- A vizes alapú felületkezelő anyagok – meglepő módon - gyorsabban száradnak a szerves hígítósaknál, azonban ezeknek is sokáig van „szagos kipárolgásuk”.
- Csecsemő érkezése előtt legalább fél évvel kell festeni, mázolni. Meszelés esetén nincs ilyen hosszú várakozási idő.
- A mész jól fed, és fertőtlenít is. Kevés tejjel és homokkal tartósabb és fehérebb is lesz a festés. Újrafestés előtt nem kell kapargatni a maradékot.
- Lehetőleg vizes alapú (nem szerves oldószeres) festéket használj, vagy meszelj. Beltérre és kültérre is a meszes falfestést részesítsd előnyben!
- Egy nagy fej vöröshagyma félbe vágva, nemhogy saját szagát terjesztené, de „magába szívja” a kellemetlen szagokat. Tedd egy nagy fazékba, vízbe ezt a fél hagymát, s állítsd a szoba közepére! (Figyelem: a takarítást nem helyettesíti!)
Jó tudni!
Csecsemőt, újszülöttet tilos frissen mázolt helyiségben altatni!
A festékek, pácok, lakkok, ragasztók nagy arányban tartalmaznak illékony szerves vegyületeket (VOC) és szerves oldószereket. Belélegezve fejfájást, hányingert okozhatnak. Hosszabb távon idegrendszeri károsodást is kiválthatnak, egyes típusai rákkeltőek. Gyártásuk (majd’ minden típusuk esetében) erősen környezetterhelő. Az elpárolgó szerves oldószerek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.
Válasz tömörfa terméket a forgácslemezek és farostlemezek helyett, ezek számodra egészségesebbek!
- Forgács- vagy farostlemez bútort vagy egyéb termék vásárlása esetén kérdezz rá, nézz utána, hogy az megfelel-e az E1 formaldehid kibocsátási szabványnak! Az E1 szabvány a szigorúbb tartalma az EN 312-A és EN 622-1 szabványoknak.
- Új bútort – egyebek között - környezetvédelmi szempontok alapján válassz, segítséget a linkek közt találsz. Ha nem is az összes, de legalább néhány szempontot válassz ki belőle magadnak!
- Jó, ha az új bútort kibontva, a vásárlás után legalább két hétig szabadon szellőztetsz, de legalábbis nem alszol vele egy szobában.
Jó tudni!
A beltéri levegő sokszor szennyezettebb, mint a kültéri. A lakások belsejében különböző egészségkárosító, akár rákkeltő szerves vegyületek dúsulnak fel. A beltéri szerves szennyezők fő forrásai a kívülről bejött szennyezés, a dohányzás valamint az épületelemek és a bútorzat.
A forgácslemezek és farostlemezek (MDF, OSB) műgyanta felhasználásával készülnek, melyben gyakran rákkeltő formaldehid található. A szabványok szerint engedélyezett formaldehid kipárolgás: 6,5mg/100g forgácslemezből, és 7,0mg/100g farostlemezből
Válassz tartós faanyagokat, olyat, ami kezelés nélkül is tartós és szép! Fa vázszerkezeteket, ha szükséges, lazúrral kezelj!
- Ellenőrizd a táblázatot: nehogy feleslegesen kezelj olyan faanyagot, amit nem is szükséges! A tartósság beltérben értelemszerűen még hosszabb.
- Száraz, belső térben az új faanyagot patikai lenolajjal 2-4 rétegben kend be. Utána terpentinben oldott méhviaszt hordj fel két rétegben. Az így kezelt felület nedves ronggyal tisztítható.
- Belső, párás térbe vagy tető alá kerülő faanyagot bórax és 10 százalékos bórsav 1:1 arányú keverékével kezelj. Az oldat 50 fokos legyen, ezzel permetezd be vagy ebbe mártsd a faanyagot. A szút is kipusztítja ez a sóoldat, mert a fa belsejében kikristályosodik, továbbá a sós környezet kellemetlen élettér a gombák, rovarok számára.
- Régimódi, de bevált natur fenyőfaápoló megoldásként a lúg és a szappan. Ezzel a módszerrel fehéres, világos fafelületeket kaphatsz. Erről többet az www.auro.hu oldalán olvashatsz.
- A narancsolajat leggyakrabban Kaliforniából szállítják, a fenyőolajat (terpentint) Európában is gyártják. Vedd ezt is figyelembe!
Jó tudni!
A narancsolaj, valamint a fenyőolaj (terpentin) is szerves oldószer. Bár természetes alapanyagúak, ugyanúgy gyúlékonyak és irritálóak, mint a vegyipari eredetű szerves oldószerek. Mindkettő belélegezve káros az egészségre, ezért az utasításokat betartva, védőfelszerelésben, nagyon óvatosan használd ezeket!

-
Válasz alacsony VOC tartalmú festéket! Kerüld az ólom, kadmium, titán-dioxid tartalmú festékeket! A vízbázisú kül- és beltéri festékeket válaszd!
- A vízzel hígítható, műanyag alapú kül- és beltéri festékekből káros oldószergőz minimálisan kerül ki. Környezetkímélő, oldószermentes alternatívákat találsz a boltokban és az interneten is.
-
Körültekintően és gumikesztyűben dolgozz! Kezedről, arcodról étolajjal tudod a festékcseppeket eltávolítani!
- Ha szükA metilén-klorid, diklór-metán, triklór-etán tartalmú szerves festékoldószerek bőrgyulladást, allergiát okoznak. Állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyultak.séged van mégis festékoldásra, spirituszt vagy terpentint használj.
Jó tudni!
A metilén-klorid, diklór-metán, triklór-etán tartalmú szerves festékoldószerek bőrgyulladást, allergiát okoznak. Állatkísérletekben rákkeltőnek bizonyultak.
-
Lehetőleg vízoldható ragasztókat használj! A régi ragasztási technikákat is elevenítsd fel!
- Több régi megoldás környezetkímélő: a csiriz papír termékekhez, az enyv fához és papírhoz alkalmas ragasztó.
- A tapétaragasztásra alkalmazott CMC, vagyis karboximetil-cellulóz is jó, vízzel hígítható ragasztó.
- A tapéta felvitele után hetekig szellőztess!
- A cianoakrilát alapú pillanatragasztót csak indokolt esetben alkalmazd, mert egészségre káros összetevői vannak. Kiürült tubusa veszélyes hulladék.
- A padlószőnyeg ragasztó is egészségkárosító lehet.
- Ragasztás nélkül is helyén marad a padlószőnyeg, ha faltól-falig ér. Ha mégis ragasztasz, hónapokig szellőztess utána (naponta tízszer 5 percet)!
Jó tudni!
A ragasztók 70%-ban oldószerből állnak, amelyek többsége egészségre káros, rákkeltő (formaldehid, benzol, toluol, xilol metil-klorid, triklór-metán, aceton stb.) anyagokat tartalmaz. A ragasztók nem egy esetben veszélyes hulladéknak is minősülnek.
-
A felújítás legyen mindig alkalom arra, hogy a lakás, vagy munkahely egyből energiatakarékosabb legyen!
- Az ablakok-ajtók és tokjaik réseit gondosan tömítsd!
- Figyelem, minél tökéletesebb a szigetelés, annál korlátozottabb a légcsere a beltér és a kültér között. Emiatt vagy rendszerszerűen naponta (nyílt láng esetén naponta többször) kötelező rövid ideig szellőztetni, vagy automatizált légcsere rendszerről gondoskodni.Olvass bele a Fűtés, hűtés menübe!
- Ha eddig nem volt az ablakokon naptúlfűtést és téli kihűlést gátló függöny, redőny, a felújítás során ne feledd ezt pótolni!
- Világos falak és bútorok között kevesebb energiával is megfelelő a fényerő. Fehérek legyenek a falak, a mennyezet! A famennyezetet fehér (és vizes alapú) vékony lazúrral kezeld – így az erezet is megmarad, és a fény sem nyelődik el!
Látogasd meg a Világítás szakaszt!
- Ha a felújítás alkalom arra, hogy régi háztartási gépedet, berendezésedet újra cseréld, nézd át a Pénz, piac, termék ötleteket!
-
A felújítás során is keletkeznek hulladékok. Ezek nem háztartási hulladékok. Az építési és bontási hulladékok – feldolgozás után – ismét alkalmas építőanyagok lesznek. Azaz anyagukban, és ugyanabban a folyamatban hasznosulnak újra. A nyersanyag források kímélésen túl hulladék lerakóhely sem szükséges így, tehát jelentős ökológiai előnyt hoz a tudatos hulladékkezelésed. Gondolj erre időben, és készülj fel a továbbhasznosításra!
- Az építőanyag hulladékok (vakolat, fal, fa és társai) semleges (ún. inert) hulladékok: ezeket feldolgozó és újrahasznosító cégek többfelé működnek az országban.
- Több szokásos felújítási hulladék veszélyes hulladéknak minősül. A maradék festék és festékesdoboz ártalmatlanításának a legjobb módja az, ha elviszed a helyi szakosodott hulladékfeldolgozóba. Ha nincs ilyen, akkor hagyd teljesen kiszáradni a festéket, adj hozzá szükség szerint fűrészport vagy macskaalmot, és csak ezután tedd a szemetesbe.
- Vegyszert, vegyipari terméket soha ne dobj, önts a lefolyóba, vécébe!
- Az építési hulladék nem tehető a kukába. Ha nem juttatod speciális gyűjtőhelyre, külön kell megrendelned elszállítását a saját hulladékos szolgáltatódtól.
Lapozd végig a Nulla hulladék ötleteket!
Jó tudni!
Az egy lakosra jutó építési-bontási hulladék éves mennyisége 500-1000 kg között van.
Részletek >>
-
A vízpazarló (lyukas, vízköves) szerelvények cseréje azonnal szükséges. Ne várj vele, mert minden nappal nagyobb a kár, amit az épület szerkezetében, és amit a környezetben okoz.
- Ha a felújítás során a burkolatokat vagy a szerelvényeket cserélni tervezed, nézz el az Új ház ötletekhez!
- Látogasd meg a Tiszta víz fejezetet!
VISSZA NORMÁL NÉZETBE