Egész-ség
A magyar nyelv nagyon szemléletes fejezi ki, hogy a testi és a lelki egészség nem választható szét: az egészség szavunk nem csak azt jelenti, hogy nem vagyunk betegek, hanem azt is, hogy egészek, teljesek vagyunk.„Ép testben ép lélek”. Életed minőségét a lelki egészséged, a testmozgás, a szabad levegő, a napfény, a jól végzett munka öröme és a hit is befolyásolja – tudja mindenki. Most a környezetbarát értékrend és életvitel is kerüljön közéjük!
Az ember erőforrás-feltaláló képességével és gyors tanulásával alakította és alakítja saját képére a Földet. Olyan gyorsan, amelyhez ugyanilyen sebességben élő lényként nem képes alkalmazkodni sem tudati, sem biológiai szinten. Az általunk megváltoztatott környezet jellemzően alkalmatlan, veszélyes vagy egészségtelen a számunkra; alapvető szükségleteink ellátása veszélyben van. Mert elfelejtettük, hogy „Minden dolog mértéke az ember” (Prótagorasz, i.e. IV. sz.).
-
A magyar nyelv nagyon velősen fogalmaz az egyes testtájak érzetéről, átvitt értelemben is! Nézd csak:
- Megfekszi valami a gyomrom.
- Epés megjegyzést tesz.
- Rosszmájú vagy.
- Ne emészd már magad!
- Próbálj Te is ilyeneket keresni, vagy egyszerűen csak vedd észre, ha hallod!
-
A tiszta, azaz élhető környezet nyilvánvalóan előfeltétele az egészségnek. Magad és szeretteid egészsége érdekében is vigyázz a környezeti elemek tisztaságára!
- A legfontosabb a visszafordíthatatlan (természetes megújulással sem „gyógyuló”) környezeti károk elkerülése. Az ember okozta maradandó károk között a legveszélyesebbek a radioaktív anyagok, és a természetidegen vegyianyagok keletkezésével járó folyamatok.
- A legveszélyesebb anyagok legveszélyesebbike mindig az, amelyik a levegőn keresztül terjed: hatása a leggyorsabb, ellene védekezni a legkevésbé (sem) lehet. Unokáink is szívni fogják nagyszüleink (nem elég elővigyázatosan, de éppen) büszkén létrehozott radioaktív termékeit, és a természetben ismeretlen mérgeit (például a dioxint, ami klórtartalmú anyagok égésekor keletkezik). Mint a tüzet, úgy kerüld az atomenergiát, és a mesterségesen előállított kémiai hatóanyagokat!
- A légsodorta veszélyeket a vízzel terjedő mérgek; majd az élelmiszerben, illetve a talajban, felszínekben felhalmozódó mérgek követik. A kockázati szinteket orvosok állapítják meg, de társadalmaknak kellene azokat elfogadniuk. Egészségünkről alkut akkor a legkönnyebb megkötni, ha megélhetést, munkaalkalmat jelent mindenki (minél több ember) számára a kockázatos üzem. Ennél sokkal gyakoribb, hogy csak kevés ember anyagi, megélhetési érdeke miatt mérgeződik környezetünk. Megélhetési alkut ne köss lakóhelyed mérgezése árán! Látogasd meg a Munkahely fejezetet is!
- A földi környezetben egy új anyag (például a dioxin) éppen újdonsága miatt valószínűbb, hogy mérgező, mint hogy nem. Ugyanis az evolúció során a bevált, szokottá vált anyagokhoz alkalmazkodtuk. A lényegében, fő kémiai jellemzőiben vadonatúj anyagokat csak akkor fogadd el, ha személy szerint, legjobb tudásod is meggyőzött arról, hogy földi értelemben ártalmatlanok! Különben tiltakozz, mégpedig az elővigyázatossági alapelvre hivatkozva!
- Támogasd azokat, akik az egészséges, élhető környezet védelméért küszködnek! Látogasd meg a Zöld akció fejezetet!
Jó tudni!
A Világ Egészségügyi Szervezete (WHO) megállapítása szerint Európában a környezeti hatások játszanak szerepet a betegségek 14-19 százalékában. Becsléseik szerint a 14 éves kor alatti gyermekek 22 százaléka halállal, 24 százaléka betegségekkel néz szembe a környezeti szennyezések miatt.
Az alábbi főbb betegségeket, állapotokat erőteljesen befolyásolja a környezet állapota Forrás >>- emésztőszervi betegségek
- daganatos betegségek
- szív és érrendszeri betegségek
- légzőszervi betegségek
- túlsúly, étkezési zavarok
- balesetek
- fejlődési rendellenességek.
-
A megváltozott földi környezetben a szükségletek kielégítésének jogát 1972-ben fogalmazta meg a világ, amikor az első önálló környezetvédelmi témájú konferenciát tartották.
- A Stockholmi Nyilatkozat keretében hivatalosan elfogadták az emberhez méltó környezethez való jogot. Emberhez méltó környezetre van Neked is jogod, állj ki érte, védd meg e jogodat!
- Itthon 1989-ben került az Alkotmányba az egészséges környezethez való jog, mint alapjog. Ugyanekkor az élethez való jogot kiterjesztettük a természetre, valamint a jövő nemzedékekre. Meg tudod tanulni az Alkotmány 18. és 70/D paragrafusát?
- Az alapvető szükségletek (biofizikai szükségletek: levegő, víz, étel, alvás, partner, anyagcsere, személyes biztonság és fedél) minimálisan szükséges minőségben és mértékben a hazai lakosság túlnyomó többsége számára elérhetőek (ellentétben a világ sok országával). A minimálisan szükséges mérték legyen elegendő és boldogító!
- A humán közösségek, társadalmak fenntarthatóságának egyik legfontosabb mértéke, hogy minden (!) tagja ki tudja elégíteni az alapvető szükségleteit. Az alapvető szükségletek, és az igények – félreértés ne essék -, nem azonosak!
Jó tudni!
- "A Magyar Köztársaság elismeri és érvényesíti mindenki jogát az egészséges környezethez” (18.§)."
- "A Magyar Köztársaság területén élőknek joguk van a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez. Ezt a jogot a Magyar Köztársaság [...] az épített és természetes környezet védelmével valósítja meg.” (70/D.§(1,2))"
- Magyarországon:
- szegénységi küszöb alatt él az emberek 16%-a;
- túl sok ammónium 1,6 millió ember ivóvizében;
- évente 1-4 ezer fő lesz a víztől beteg;
- a születéskor várható átlagos élettartam férfiaknál 7 évvel, nőknél 5 évvel kevesebb, mint az EU átlag (fiúcsecsemők várható életkora itthon 69 év, leányoké 77 év);
- az életből a férfiak 55, a nők 58 évet töltenek egészségben, a többit betegségben;
- a felnőtt lakosság több mint fele túlsúlyos;
- a lakosság 16%-a sportos, 9%-a sportol;
- életünkből 42 évet boldogan élünk le, a többit boldogtalanul. (KSH, 2007-2008-as adatok)
-
Közlekedési szokásaid valamint energiatakarékosságod nagyban befolyásolja a levegő minőségét, így az egészségedet is, bárhol is élsz az országban.
- Kerékpáros közlekedést, tömegközlekedést válassz, amikor csak lehet! Nézz meg a Barátságos közlekedés fejezetet!
- Alakíts ki energiatakarékos szokásokat. Nézd át tüzetesen a Fűtés, hűtés valamint Világítás és Új ház fejezetet!
- Kerüld a kerti gallyak, a biomassza felesleges égetését! Az egészséges zöld és fás részek komposztálással újrahasznosulnak, humusz lesz belőlük.
- Fűtéskorszerűsítéssel, energiatakarékossággal tudod csökkenteni a légszennyezést, hisz kevesebb energiaforrást kell elégetni. Korszerűsíts, korunk ezt elvárja és segíti!
Jó tudni!
- A magyar lakosság 66 százaléka városi környezetben, a teljes lakosság 32 százaléka 100.000 főnél nagyobb lélekszámú városokban él.
- 2010 február végéig a budapesti Kőrakás park mérőállomásán már 35 napon át haladta meg a részecskeszennyezés az előírt egészségügyi határértéket. A fővárosban 40-szer annyian halnak meg a légszennyezés következményeként, mint közlekedési balesetekben. 1 millió betegen töltött napért és 100 ezer megbetegedésért tehető felelőssé a légszennyezés évente Budapesten.
- A gépjárművek égéstermékeiben talált korom, dízelkorom, nitrogén-oxid és –monoxid, szén-monoxid, ózon és a 10 mikronnál kisebb elemi részecskék kórokozó hatását folyamatosan vizsgálják. A vizsgálatok eredményeként bizonyossá vált, hogy a kipufogó gázok égéstermékei a hörgők csillószőreinek bénításával gátolják a hörgők tisztító funkcióját, csökkentik az antioxidáns vitaminok hatását, valamint a nyálkahártya fokozott áteresztőképessége miatt elősegítik a testidegen anyagok és allergének szervezetbe jutását is. A virágpollenhez kapcsolódó korom és egyéb szennyező anyagok a pollen fehérjeburkának szerkezetét megváltoztatva azok allergizáló hatását is fokozzák. Forrás >>
- A világon a városok a föld felszínének 2%-át foglalják el, de a teljes népesség felét teszik ki. Európában 75%-unk városokban lakik. Ez 2020-ra várhatóan 80%-ra emelkedik. Európa kisebb és nagyobb városai energiánk 69%-át használják el és felelősek a legtöbb üvegház hatású gáz kibocsátásáért. 2050-ben a föld becsült népességének – kilenc milliárd embernek – nyolcvan százaléka várhatóan a városokban fog élni. Sok városunk küzd azokkal a társadalmi és környezeti problémákkal, amelyek a túlnépesedés, a szegénység, a szennyezés és a közlekedés nyomásából erednek. A városokat úgy kellene tervezni és vezetni, hogy csökkenjen az egy főre jutó energiafogyasztás. Azaz a közlekedés és a lakhatás alacsony energiaigényű legyen. Forrás: Egyesült Nemzetek Szervezete Környezeti programja, 2008
-
A dohányzás olyan önsorsrontó magatartás, amellyel – önmagad után – szeretteid környezetét a legközvetlenebbül mérgezed. A dohányzás és a dohányfüst ellen emeld fel a szavad!
- Ha dohányos vagy, keress támogató partnert, aki segít leszokni! Helyette egészséges étkezési szokásokat, szertartásokat, vagy éppen menetrendszerű mozgási szokásokat alakítsd ki magadnak!
- Ha segíteni tudsz, mindenképpen támogasd barátodat a leszokási időszak alatt!
- Étrendkiegészítőkkel, B és C vitaminnal támogathatod szervezeted gyógyulási, rekonstrukciós folyamatait.
- Munkahelyi, irodai levegőt frissíthetsz zeolit ásványokkal, szobanövényekkel. Közben azonban nem kell elfogadnod, hogy passzív dohányossá válj.
Jó tudni!
- A világon minden 6 másodpercben meghal valaki a dohányzással összefüggő betegségekben. A dohányzás több halálesetért felelős, mint amennyiért az AIDS, a tuberkulózis és a malária együttvéve.
- Az egy felnőttre eső évenkénti 3260 cigarettával Magyarország a világ harmadik legnagyobb cigarettafogyasztó nemzete. Minden harmadik felnőtt dohányzik. A dohányosok 70%-a húszéves kora előtt szokik rá a dohányzásra.
- A magyar férfiak közel fele, a nők több mint harmada cigarettával él. Európában Magyarországon legnagyobb a tüdőrák-elhalálozások száma, amelyek 90%-át a dohányzás okozza. Forrás >>
-
Allergiás panaszoktól szenvedsz? Keress olyan gyógyító módszert, amely természetes, szelíd megoldás a szintetikus készítmények és mellékhatásaik kiváltására!
- A homeopátia közel 200 éves gyógymód. Hahnemann kísérleti úton jött rá, hogy egyes anyagok magas hígításban gyógyítják a tüneteket, melyeket töményen előidéznek. Pl. a vöröshagyma homeopátiásan gyógyítja a náthát, amely a hagymavágáshoz hasonló tünetekkel – vörös, könnyező szem, orrfolyás jár.
- Akupunktúrás orvoslással a szervezet energiahiányos állapota gyógyítható, mellyel az immunrendszer, így az ember szervezetének védekezőképessége erősödik.
- A szkeptikusok szerint ezek a szelíd gyógymódok nem tudományosan megalapozottak. Ki kell próbálni – hiszen szelíd: ártani nem árt! Amennyiben neked beválik, akkor te már nem leszel szkeptikus.
- Szembeszállhatsz az allergiával (is) az immunrendszered erősítésével: életöröm, pozitív gondolkodás, zene és tánc, a természet és a művészetek felé fordulás, önnön kreativitásod kiterjesztése mind-mind megvéd a pollenmentessé nem tehető országunkban!
Jó tudni!
- A szénanátha kialakulásában genetikai és környezeti tényezők játszanak szerepet. Ha az egyik szülő allergiás, gyermekének 30%-os esélye van arra, hogy nála is megjelenik a betegség. Ha mindkét szülő érintett, ez az érték 50%-ra emelkedik. A környezeti faktorok közül a legnagyobb jelentőséggel a városi és ipari légszennyeződés, a dohányzó szülők, a háziállatok közeli jelenléte és az egészségtelen lakásviszonyok bírnak.
- Magyarországon az asztma előfordulása becsült adatok szerint akár 400-800 ezerre tehető, azonban a nyilvántartott betegszám ennél jóval kevesebb, körülbelül a negyede. Forrás >>
- 1980-ban a nyugati lakosság tíz százaléka szenvedett allergiában, ma ez a szám harminc százalékra tehető. 2010-ben már minden tizedik gyerek asztmás. Minél sterilebb környezetben él egy gyermek, annál nagyobb a kockázata annak, hogy valamilyen allergiás vagy autoimmun megbetegedése lesz a későbbiekben. Forrás: Guy Delespesse, Univ. Montreal, centre for Allergy Research
-
Szobanövényekkel vedd körül magad! A beltéri levegő minőségét munkahelyen, otthon is javítod vele.
- A broméliafélék nagyon sok szén-dioxidot vonnak ki a levegőből.
- A páfrányfélék párásításban és légtisztításban jeleskednek.
- Az aranypálma, a botpálma, az anyósnyelv, vagy a vitorlavirág a formaldehid koncentrációt képes csökkenteni.
- A krizantémfélék kifejezetten a dohányosok otthonába, irodájába valók, mert a rákkeltő benzén megkötésére képesek.
- A csüngő csokrosinda igen hatékony levegőtisztító. Többek között a szén-monoxid, a nitrogénoxidok légköri koncentrációját képes hatékonyan csökkenteni – mint szinte minden szobanövény. Ez azonban egyszerűen tartható, tápsók és növényvédőszerek nélkül elviseli ügyetlenségünket és hanyagságunkat. Mennyivel jobb, mint egy ritka szép cserepes virág, amit azonban fűtött üvegházban szaporítottak vegyszerek védelmében; és heti húszszori párásítás, folyamatos tápsózás ellenére is két hónapon belül ki kell dobni!

-
"Beteg épület" szindróma egyes kutatások szerint van, mások szerint nem létezik. Szinte mindegy, hogy az épületek fizikai állapota, vagy a dolgozók rossz pszicho-szociális helyzete váltja ki a tüneteket.
- Jellemző tünetek: gyakori munkahelyi fejfájás, émelygés, hányinger, hirtelen hangulatváltozások, rossz közérzet, szemgyulladás, a torok kiszáradása, köhögés, bőrirritáció, bőrviszketés, szapora légzés, légszomj, izomgörcsök.
- Mindegy, mi okozza, de segít a tüneteken, ha biztosítod a jó és tiszta levegőt. Különösen a dohányossal, vagy az ózont kibocsátó fénymásolóval, nyomtatókkal egy légtérben dolgozók szobáiban.
- Az épület falai szárazak, penészesedés mentesek legyenek! A klímaberendezéseket rendszeresen tisztítani kell a légúti betegségek, allergiák, legionellózis kialakulásának elkerülése érdekében.
- Megfelelő munkahelyi légkörre, egyéni önállóság biztosítására, és közös környezetjavító lépésekre kell odafigyelnie azoknak a vezetőknek, akiknek beosztottjai ilyen panaszokkal élnek.
Jó tudni!
A "beteg épület" szindrómát az Egészségügyi Világszervezet 1983-ban azonosította; leggyakrabban olyan újonnan épült épületekben jelenik meg, ahol sok ember szoros közelségben dolgozik. Gyakori az előfordulása az energiatakarékos (nem nyitható ablakokkal, közös fűtő-, ill. klímarendszerrel ellátott) épületekben. Az épületek levegőjében található (pl. tisztítószerekből, vagy irodai gépekből szabaddá váló) vegyi anyagok hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához, de az esetleges szivárgásokon kialakuló penészedés, vagy éppen a szellőzőrendszerbe kívülről beszívott anyagok (pl. gépkocsik kipufogógázai) is szerepet játszhatnak. A helyzetet súlyosbíthatja a rossz világítás és az irodai zaj vagy a nem megfelelő hőmérséklet is. Forrás >> -
A napsütés, mely a földi élet fenntartója, az ember légkört károsító múltbéli hatása miatt ma veszélyesebb, mint valaha. Az ózonkárosító anyagok gyártása (és felhasználása) az oka az ibolyántúli sugárzás veszélyes mértékének, pedig ezeket kevesebb mint egy évszázadon át gyártottunk. Bár már két évtizede betiltottuk a leghatékonyabb ózonkárosító anyagokat, az ibolyántúli sugárzás ellen ma mindenkinek védekeznie kell. Lássuk, hogyan!
- A nyári kritikus időszakban 11-15 óra között ne menj ki a napra!
- Kellő egyéni védelem a napozószerek, a kalap, a szellős ruházat.
- A felhőtlen vagy fátyolfelhős ég, a vízpart, a homok, illetve a havas magaslatok erősebb ibolyántúli sugárzás terhelést jelentenek.
- A WHO ajánlása szerint kerüld el a szoláriumok használatát.
- Ne feledd, a károsító anyagok betiltása még nem teljes körű! Biztos, ami biztos, ózonbarát hajtóanyagú spray-ket, vagy hajtóanyag mentes golyós dezodort használj!
- A háztartási vegyszereket (festékek, lakkok) közül a vízbázisút válaszd! Keresd fel a Felújítás illetve Tisztaság fejezetet!
Jó tudni!
- Az ózonkoncentráció csökkenése a magas légkörben oda vezet, hogy növekszik az ibolyántúli sugárzás terhelés a föld felszínén. A napsugárzás UV-A összetevője kevésbé, UC-B és UV-C alkotója jobban károsítja a bőrt, a szemet, a DNS szerkezetet.
- Tudtad? Az ózonréteg védelmének világnapja szeptember 16. 1987-ben ekkor írták alá a Montreáli Jegyzőkönyvet 46 ország részvételével. Ebben a magaslégköri ózont károsító klórozott-fluorozott szénhidrogének fokozatos kivonásáról és helyettesítéséről döntöttek világszinten. 1989-ben hazánk is csatlakozott.
- 2000 óta megállt az ózonlyuk növekedése a Déli sark felett. A teljes regenerálódás 2065-ig is eltarthat. Mondhatjuk, ez volt az első sikeres globális környezetvédelmi akció az első természetvédelmi területek megalakítása óta.
-
A génmódosítás – a természetesen is működő elővigyázatosság elve miatt – nagyon sok ember nem fogadja el.
- Nem szeretnél Te sem GMO ételt enni, GMO-terméket termesztő földterület közelében lakni? Ezzel nagyon sok közösség van így, és saját térségét GMO-mentes övezetnek nyilvánította. Erről adatokat és térképet itthon a Magyar Természetvédők Szövetsége tart naprakészen. Nézz körül náluk!
- Látogasd meg a Teljes étel fejezetet!
Jó tudni!
Magyarország 2010 tavaszán még génmódosítás mentes országnak számít. Kísérleti parcellákon, és szándékolatlan betelepülésként (génszennyezésként) természetesen itthon is jelen vannak a szomszéd országokban hasznosított manipulált változatok, melyek szabadon kereszteződnek GMO-mentes fajtársaikkal. Térkép >> -
A csapvíz minőségéről a helyi szolgáltató (vízmű) köteles információt adni. Vannak olyan települések Magyarországon, ahol a csapvíz ásványvíz minőségű, tisztaságú. Amennyiben jó minőségű, az előírásoknak megfelelő a csapvíz, mindig azt idd!
- Szervezeted vízháztartásától nagyban függ egészséged. Érdeklődj a vízszolgáltatónál a vízminőségi adatokról!
- Erősen klóros a víz szaga? 20 perc alatt elillan – pihentesd ennyi ideig ivás előtt!
- Két párhuzamos ivóvízellátó rendszert fenntartani pazarlás. Amíg a vezetések víz ivóvíz minőségű (márpedig ma Magyarországon az), bölcsebb lenne a víznyerőhelyekre települt palackozóüzemek termékeit kivonni, s a vízforrásokat (valamint a hulladéklerakók területét) megóvni a jövendő nemzedékek számára. Segítsd ezt a folyamatot!
- Sokféle házi víztisztító készüléket lehet ma kapni. Ha az asztali, konyhai víztisztító mellett döntesz, vedd figyelembe annak energiafogyasztását, rendszeres szűrőanyag és karbantartás igényét!
- Látogasd meg a Tiszta víz fejezetet!
Jó tudni!
- Az ivóvizek klórozása fertőtlenítésre szolgál. A klór valóban csökkenti a vízben lévő mikroorganizmusok számát, melyek egy része súlyos tüneteket okozna. Maga a klór (a szerves anyagokkal nem reagált maradék klór) gyorsan elszáll a csapvízből. A klórozás nem segít a magas arzén- vagy vastartalmú vízen!
- A víz szerves szennyezői és a fertőtlenítő klór reakciója eredményeképpen ún. fertőtlenítési melléktermékek (disinfection byproducts, DBP) jönnek létre. Kiemelten jelentősek a trihalometán (THM) vegyületek, leginkább a közéjük tartozó kloroform. Laboratóriumi állatkísérletekben mind a kloroform, mind egyéb THM vegyületek rákkeltőnek bizonyultak. Hazai hatósági (ÁNTSz, OKI) szakvéleményekben máj- és vesekárosítónak tartják. 20 mikrogramm/liter alatti koncentrációban (amit nem csap-, hanem természetes vizekben mértek itthon) még tartós fogyasztás esetén sem találtak károsító hatást. Forrás itt és itt.
- Figyelem! A házi, asztali víztisztító készülékekben – hiányos karbantartás, tartós víztárolás miatt – sokkal több lehet a mikroorganizmus, mint a csapvízben! Forrás >>
- Az alkalmazásának bevezetése után 50 évvel a női (hormontartalmú) fogamzásgátló-tabletták végtermékei és származékai megjelentek a felszíni vizekben. Először a haltenyésztők tapasztaltak a hím halak között nemi szervi rendellenességeket.(kettős-neműséget). Ösztrogénvegyületeket, hormonokat egyre többször mutatnak ki a csomagolt, illetve a csapi ivóvízben is. A hetvenes évektől kezdve egyre gyakoribbak a férfi nemi szervek fejlődési rendellenességei, a hererák és a prosztatarák előfordulása. A gyanúk szerint a hormontartalmú ivóvíz is hozzájárulhatott ezen problémák keletkezéséhez, mivel a hormonszármazékokat (a technológia drágasága miatt) általában nem szűrik a vizekből. Forrás >>
- A Duna magyarországi szakaszán az ösztrogén származékok és a növényvédőszer maradványok is jóval alatta vannak az EU régebbi tagországaiban mért értékeknek és a határértékeknek a 2007-es Duna Vízminőségi Expedíció mérései szerint. (18.3.5. fejezet).
-
A műanyagpalack, mint csomagolóanyag tartalmazhat mérgező anyagokat: antimont, lágyító ftalátot, melyek például a napon felmelegedő flakonokból beoldódnak a vízbe.
- Ha a csapvíz minősége megfelel a szabványoknak, azt válaszd a palackos helyett!
- A palackos (és csap)víz helyett ihatsz artézi kút, forrás- illetve ivókút vagy csarnokok szolgáltatta vizeket is. Térképezd fel ezeket még ebben a hónapban, ha eddig nem tetted! Itt saját flakonba, termoszodba töltöd a vizet, nem keletkezik külön csomagolási hulladék! Ha legfeljebb napi 10 percnyi kitérőt jelent, válaszd ezeket a vízforrásokat!
- Buborékos vizet a helyi szikvízkészítőktől is lehet venni, újratölthető csomagolásban. Járj utána, van-e felétek szikvizes vállalkozás!
Jó tudni!
- Egy liter palackos vizet és egy üres palackot 14 liternyi kőolaj, valamint 1,3l víz felhasználásával lehet gyártani, ebbe a szállítást még számolták bele! Forrás >>
- A palackos vizekből (ún. csomagoltvizekből) minden évben egyre többet, 2009-ben fejenként 110 litert fogyasztottunk. Az ásványvizeket túlnyomórészt egyutas (eldobós), egyetlen százalékát újratölthető PET palackokban forgalmazzák. Ásványvíz Szövetség
- A PET-palackokból csak Magyarországon évente mintegy 1,2 milliárd kerül szemétbe, ahol akár ezer évig sem bomlik le. A Hulladék Munkaszövetség becslése szerint a palackok kevesebb, mint ötöde nyeri az „anyagában újrahasznosítás” sorsát. Forrás >>

-
Egészséged érdekében ismerkedj meg a POP vegyületekkel, majd tarts tisztes távolságot tőlük! A fura nevű társasághoz tartoznak például a PCB-k, a PAH-ok, a dioxinok, vagy a furánok.
- Tartósan megmaradó szerves vegyületek az úgynevezett POP-ok. Rovarirtó- és növényvédőszerekből, nagyhőmérsékletű égetéskor és ipari folyamatokban keletkeznek, levegőben füstgázzal terjednek.
- Növényekkel, az állati táplálékokkal, ivóvízzel juthatnak be az emberi szervezetbe, ahol felhalmozódnak. Többek között daganatos betegségeket okozhatnak. A mára szigorú határértékek ellenére is kimutathatóak az emberi zsírszövetekben, az anyatejben is. Az anyatejes táplálás még mindig a legjobb a babának és a mamának – ne a szoptatást add fel, hanem tiltakozz az elővigyázatosság és megelőzés elveinek sorozatos megsértése miatt a vegyigyáraknál.
- A szelíd növényvédelemről a Biokert fejezetben olvashatsz!
Jó tudni!
- Az úgynevezett POP-vegyületek:
- nehezen, lassan bomlanak le, stabilak,
- zsíroldhatóak, raktározódnak a zsírszövetben, feldúsulnak a táplálékláncban,
- a szervezetbõl csak lassan ürülnek ki,
- átjutnak a placentán, a ma született csecsemõkben is kimutathatók,
- egészségre ártalmasak.
- A JECFA állásfoglalása szerint a szoptatás elõnyei a csecsemõ számára mégis jelentõsebbek, mint az egész élettartamhoz képest rövid ideig tartó PCB bevitel miatti kockázat. Eddig egyetlen megbetegedést sem lehetett egyértelműen összefüggésbe hozni az anyatejjel bevitt kémiai anyagok hatásával. Forrás >>
-
Egészséged, betegségeknek való ellenálló képességed lelki és érzelmi egyensúlyodon, tűrőképességeden, nyugalmadon is múlik. Vedd észre és ápold ezeket önmagadban!
- Gondoltad volna, hogy a lelki környezetszennyezés a reklámokon keresztül, a durva beszéden át, a pletykán keresztül sokféle módon érhet? Igyekezz megvédeni magadat, a rád bízott embereket ezektől!
- Vezess be TV kikapcsolási napot, hetet! Látogasd meg a Szabad idő fejezetet!
- Érezd magad jól a Földön! Látogasd meg a Méltó fogyasztás fejezetet!
Jó tudni!
Az idézet a lélekködmönbe bújt írótól származik: "Ha az emberek negyedrész annyit költenének arra, hogy jót tegyenek másoknak, mint arra, hogy kárt tegyenek maguknak: nyoma se volna a nyomornak." (Kitől? Móra Ferenc) -
A gyógyulást mindig a kevesebb vegyszerrel járó, és minél inkább emberbarát (emberi kapcsolatokat ápoló) módon kezdd!
- A különféle gyógytornák és mozgásterápiák, a segítővel végzett többi mozgás (gyógylovaglás, rekreációs túra, nyújtó gyakorlatok, jóga stb.) mindenképpen az elsők legyenek mozgásszervi és pszichés betegségekben! Nagyon fontos, hogy megfelelő szakembert keress ehhez!
- A segítséggel végzett vagy tervezett mozgás egyben munkaalkalom is azok számára, akiknek szakmája egyben a leginkább környezetbarát a gyógyítók között. A gyógynövények túlnyomó többsége hazai származású, tehát gyűjtése, szállítása kisebb környezeti terhekkel és több munkaalkalommal jár.
- A gyógynövényes és gyógyvizes kúrák szintén szakértelmet kívánnak. A kúra lényege, hogy időszakos: általában csak néhány hétig tart. A gyógyító kúrákat kezdd szakértői segítséggel, és fejezd is be, amikor itt az ideje!
- A gyógyfürdőkben híres hazai természeti kincsünk szelíd használatával gyógyulhatsz. Keresd a lehetőségét!
-
Az információkhoz jogod van egészséged, életminőséged érdekében!
- Az információk, különösen a környezeti és társadalmi információk visszatartása vagy elfedése miatt lehetséges környezetpusztító, egészségkárosító döntésekre rávenni az embereket, miközben az információk birtokosai anyagi és más, például környezetminőségi előnyre tesznek szert.
- Hiteles forrásból és több oldalról is tájékozódj. Legyen szó új beruházásról, amit a településedre terveznek vagy egy termékről, amit venni akarsz, mindig légy képben!
Jó tudni!
A NIMBY (not in my backyard, csak ne az én kertemben) hozzáállás felelőtlen: az általunk, városunk, országunk által megtermelt hulladékot, létrehozott környezetszennyezést igenis a létrehozóknak kell elviselniük. Így sokkal érdekeltebbek abban is, hogy csak kisebb szennyezést okozzanak.