Állataink
Az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége. Állatod tartása a Te felelősséged.-
Minden állat egyéniség, ne törd, ne alázd meg! Az állatok akkor érzik jól magukat, ha:
- nem szenvednek hiányt ételben, italban,
- kényelmes pihenő- és élőhelyben,
- életük nem veszélyes,
- nem éri őket fajdalom és betegség, nem szoronganak és nem félnek,
- természetesen viselkedhetnek.
-
Szeretsz lovagolni? Tartasz kutyát vagy macskát? Megérted, mit akar a kedvenced „mondani”?
- Vannak olyan állatok, amelyeket a beteg emberek javulása érdekében, beteglátogatásra képeznek ki.
- Érdekel-e az állatok sorsa? Látogass meg egy menhelyet! Ha kedved és időd van, biztosan tudsz segíteni – az első érzelmi sokk után, amit a gazdikereső állatok és életkörülményük okoz.
- Olyan idős állatok gondozásával is foglalkozhatsz, akik életük nagy részét végigszolgálták, majd vágóhídra szánták őket. Most lehetőség van örökbefogadásukra. Látogasd meg a Szabadidő, ünnepidő fejezetet!
Jó tudni!
Angliában 1983 óta több mint 10 ezer állatot jegyeztek fel eddig, akik beteglátogatók lehettek, lehetnek. Forrás >>

-
Ha házi kedvencre vágysz, ivartalanított kutyát, macskát fogadj örökbe egy állatmenhelyről.
- A túlszaporodás elkerülése érdekében a leghumánusabb megoldás az állatok ivartalanítása. Kutyáknál, macskáknál a műtét javasolt ideje az állat 6 hónapos kora.
- Tévhit, hogy a műtött egyedek boldogtalanok vagy életuntak lennének később.
- Ivartalanított macska esetén is kell a csörgő, amíg télen madarat etetsz, illetve májusban. Később vedd le róla, hogy egerészhessen.
- A macska sajnos akkor is madarászik és egerészik, ha korlátlanul ehetné a legdobozosabb konzerveledelt is. Sajnos a rigómentő csögőt az egerek is hallják. Ha nem bírod a heti rendes, küszöbre tálalt rigót, ne macskát tarts, hanem kutyát!
- Hívatlan egered van? A macska a legjobb, de csapdázhatsz is, vagy tartsd tisztábban, védettebben az egér fogára való dolgaidat. Látogasd meg a Tisztaság, tisztítás fejezetet is!
Jó tudni!
Tegyük fel, hogy egy anyamacska évente kétszer kölykedzik, 2-3 kiscica életben marad. 10 év múlva már 80 millió utódjuk lesz!
A városi parkokban az énekes madarak legfőbb ragadozója, egyedszám szabályozója a házimacska. Ha elég sok macska van, nem marad rigó tavaszra. -
Nálatok szalonnából lesz a kutya/macska/rágcsáló, netán száraztápból vagy konzervből?
- A megtermelt élelmiszerek embernek alkalmatlan maradékai, melléktermékei, hulladékai hasznosuljanak inkább állati táplálékként, semhogy hulladék legyen ezekből!
- Kedvenc rágcsálóid megeszik a háztartás számos hulladékát: répahéjat, kenyérvéget.
- Ürülékük sajnos a szemétbe kerül. Nem úgy a komposztáló háztartásokban!
- Kérd továbbra is bátran a húsospultnál a „kutyának valót”! Akkor is visszajutna állateledelként az állatokhoz, ha a boltból a maradékot még visszavinnék a fehérjefeldolgozóba, ott száraztápot vagy konzervet gyártanának belőle, és így vennéd meg.
- Biztos észrevetted már, hogy húsevő kedvenceid eszik a tésztát, kenyeret, krumplit. Engedd nekik, hogy diót, barackot, almát, főtt sárgarépát kóstoljanak – ettől még nem válnak vegetáriussá!
- Ha mégis konzervdobozt termelsz kedvenced miatt, hetente vidd a fémgyűjtő konténerbe azokat!
Jó tudni!
Naponta egy konzervdoboz a kedvencért – évente majd 100 kg fémhulladék.

-
A városi utcákon heverő kutyapiszok eltávolítása a gazdi kötelessége.
- A háztartásban levő, sérülésmentes nejlon zacskóval fel tudod szedni a kutyaürüléket az aszfaltról. Kijelölt gyűjtőbe helyezd!
Jó tudni!
Budapesten a nyilvántartások szerint 300-400 ezer kutya él 2009-ben. Bécsben 50 ezer a bejelentett kutyák száma, de becslések szerint ennek kétszerese él a városban. Napi 5-10 tonna kutyaürülék keletkezik ott, Budapesten pedig közel 40 tonnányi. -
Készíts télire madáretetőt!
- Fedett faházikó, kiürül flakon is alkalmas lehet a madáretetésre.
- A rigók főtt vagy nyers gyümölcsdarabokra, a pintyek, cinegék, csuszkák napraforgó magokra várnak.
- Készíthetsz madárkalácsot is sertészsírral összeolvasztott magvakból.
- Ha novemberben elkezded a madarak etetését, február végéig ne hagyd abba!
Jó tudni!
A fekete rigók első költése szinte mindig örökzöld bokrokon, fákon van tavasszal. Legalább egy örökzöld bokor vagy futónövény minden 500 méteren – segíti költésüket! -
Vigyázz a madarakra, óvd a bogarakat, a biológiai sokféleség minden apró parányát!
- A varjak a lakott területek hulladék eltakarítói. Fészkeikben költenek a vörös vércsék, erdei fülesbaglyok.
- Ha ablakodnak gyakran nekirepül fecske, veréb, galamb, tegyél ragadozómadár-röpképet az ablaküvegre.
- A madarak főleg verőfényes időben, és leginkább a nagyon tiszta üveg miatt csapódnak be, a környező táj tükröződése miatt.
- Mi lenne, ha húsvét után a nyár kitöréséig (azaz május-júniusban) nem takarítanád az ablakaidat?
- Ha fecske él azon a településen, ahol Te, tégy alkalmassá minél több ereszalját arra, hogy költhessen!
- Figyeld a környékbeli csarnoképületeket (például nagyáruházat): ha akadályozzák a fecskék megtelepülését, fennhangon tégy panaszt (médiában is)! Látogasd meg a környékbeli zöld civileket, vagy a Zöld akció fejezetet segítségért!
- Kiskertedben, szobanövényeiden biológiai kártevőriasztókat használj a mérgek helyett. Nézd meg a Biokert fejezetet is.
Jó tudni!
2010 a fecskék védelmének éve. Az MME Mindennapi Madaraink Monitoringja országos adatgyűjtő programra is épülő elemzése szerint 1999-2009 között a molnárfecskék állománya 65%-kal, a füsti fecskéké 44%-kal, a partifecskéké 30%-kal csökkent hazánkban. Európa-szerte tapasztalható a folyamat, amelynek okai a hagyományos állattartás visszasdzorulása és a megfelelő fészkelőhelyek eltűnése. Forrás >> -
Vigyázz a fűre, rétekre, kaszálókra, soha ne égesd fel!
- Ha a füvet felégeted – amellett hogy rengeteg rovar, gerinces elpusztul – a szerves anyagot széndioxiddá alakítod ahelyett, hogy hagynád komposztálódni.
- A réteket, kaszálókat július közepe után kaszáld, akkor hogy a költő madarak zavartalanul felnevelhessék fiókáikat!
-
Rovarok termékeit kedveled? A méhészet természetközeli foglalkozás, a méz jó.
- A bioméhészet módszereivel, a környezeti előfeltételeknek megfelelő helyen a méz gyógyszermaradványoktól mentes.
- Látogass el a Teljes étel fejezethez!
-
Gazdasági állataidat „állatságososan” tartsd!
- Háziszárnyasok, kecskék, malacok, marhák, birkák akkor érzik jól magukat, ha szabadon mozoghatnak, védett helyen élnek, természetes igényeiknek megfelelő táplálékot kapnak. Nézd meg a Biokert fejezetet is.
- Napfényre, friss levegőre, emberi törődésre nekik is szükségük van. Teljes értékű állati termékeket, húst, tojást, tejet nyersz cserébe.
- Az ösztöneik szerint csapatokban, csoportokban élő háziállatokat ne tartsd egymagukban!
-
Háztáji baromfitartáskor gondolj az állatok mozgásigényére. A kapirgálás a lételemük.
- Kis helyük van? Alkonyat előtt egy órával engedd ki őket a kertbe! Ha egyébként zöld eleséget is kapnak, nem a terményeidet fogják lelegelni, hanem bogarásznak. Arra figyelj, hogy a kapirgálás ne a törékeny lágyszárúak környezetében történjen. o 10-20 négyzetméternyi zöld terület jut-e egy baromfira? Ha igen, akkor egyébként heves trágyájuk nem fogja kiégetni a füvet.
- Arra figyelj, hogy a kapirgálás ne a törékeny lágyszárúak környezetében történjen.
- 10-20 négyzetméternyi zöld terület jut-e egy baromfira? Ha igen, akkor egyébként heves trágyájuk nem fogja kiégetni a füvet.
- Az állattartással együttjáró legyek ellen környezetbarát módon védekezz: légypapírral, szúnyoghálóval! Legyek lévén füsti fecskék lehetnek a környéken, legyek nélkül nem.
- Ha tojást eszel, saját vagy szomszédban tartott tyúkok tojását fogyaszd! Boltban, piacon a „0” kóddal jelzett biotartású vagy az 1-es jelű, szabadon tartott tyúkok tojását vedd!
Jó tudni!
A tojásokon kódszám jelöli, milyen állattartási módból származik. A (3) ketreces, a (2) mélyalmos, (1) szabadtartás és (0) bio jele. A csomagoláson ezt szöveges módon is fel kell tüntetni. 3-as számmal kezdődők olyan ketreces tartásban élő tyúkoktól származnak, akik egy A/4-es méretű lapnál is kisebb alapterületű helyen élik le életüket.

-
A legeltető állattenyésztés a füves területek fenntartásának legjobb módszere ha az állatállomány létszáma éppen megfelelő.
- Rövid füvű szikeseken 0,5-0,7, homokon 0,3-0,5, ártéren, gazdag gyepeken 1 lábasjószág a megfelelő állatlétszám hektáronként.
- Ha húst eszel, boldogan élt állatok húsát vegyed!
- Látogass el a Méltó fogyasztás, a Teljes étel, és a Pénz, piac, termék fejezethez is!
Jó tudni!
A gömörszőlősi fenntartható falu modell része, hogy a területen legelő birkák gyapját feldolgozzák. Régi kártológépet üzemeltetnek, fonalkészítés és szövés, nemezelés is folyik. Biogyapjú paplan, párna, pulóver, sapka készül a gyapjúból. Látogass el egyszer ide!További információ >> -
Horgászként vigyázz a természeti környezetre, hulladékaidat mindig távolítsd el a víz partjáról.
- A legtöbb horgásztóban a halállomány telepített, nem ott született- Ennek ellenére fontosak ezek a vizes élőhelyek mind vízgazdálkodási, mind mikroklimatikus szempontokból, mind természeti területekként.
- Horgássz bátran, vigyázz a vízre! Látogasd meg a Szabadidő, ünnepidő fejezetet egyszer!
- Halat szerető emberként lehetőleg hazai fajok, illetve itthon tenyésztett fajok termékeit fogyaszd, mint például az amur, csuka, kárász, keszeg, ponty és pisztráng.
- Látogasd meg a Pénz, piac, termék fejezetet!
Jó tudni!
Magyarországon 338 tógazdaság működött közel 24 000 hektáron a 2005-ös évet összefoglaló Nemzeti Halászati Stratégia Terv adata szerint.
Hazánkban több mint háromszázezren rendelkeznek horgászjeggyel, így a legnépszerűbb szabadidős tevékenységek között szerepel a horgászat. -
Csatlakozz valamely természetvédelmi, állatvédelmi szervezethez!
- A természeti élőhelyek védelme, az erdők, a vizes területek, a folyók védelme ott kezdődik, hogy minél több ismeretet szerzel az ott élő állatokról, növényekről, illetve csatlakozol ilyen élőhelyeket védő csoportokhoz.
- Naponta figyeld, csodáld a természetet!
- Látogasd meg a Vadonlesőket!
- Látogasd meg a Zöld akció fejezetet!
- Újabb természetvédelmi kutatások és felvilágosító kampányok helyett most inkább cselekedj! A Visszaszámlálás 2010 javaslatai szerint: élelmiszert termelői piacon vásárolj legalább hetente egyszer - lehetőleg ökológiai gazdaságból származó zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, tojást és húst!
- Növényevő, valamint szelíd (nem intenzív) halgazdaságból származó halat egyél, és kerüld a halgazdaságból származó ragadozókat (pisztrángot, lazacot)!
- Ne használj saját földeden, kertedben gyomirtót és növényvédő szert!
- Mondd el mindenkinek, mi mindent teszel a biodiverzitás védelmében, és támogass másokat is ebben!
Jó tudni!
- 2009 elején 809 fajról tudjuk biztosan, hogy kihalt. További 66 faj már csak fogságban vagy botanikus kertben él. Egy évvel korábban a két adat 804 és 65 volt. Forrás >>
- A Föld élővilága óránként akár tíz fajjal szegényedhet – beleértve azokat a fajokat, amelyeket ember még sohasem vizsgált. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vezeti a Vörös Listát, mely szerint 2009 februárjában az összes ismert emlős 21, az összes kétéltű faj 30, az összes ismert madár 12, hüllő 28, édesvízi hal 37, az összes ismert növény 70 és az összes ismert gerinctelen 35 százaléka veszélyben van.
- 2001-ben Göteborgban, az EU fenntartható fejlődés stratégiájának elfogadásakor az állam- és kormányfők megfogadták, hogy 2010-re felére szorítják vissza a biológiai sokféleség csökkenésének ütemét. 2002-ben Johannesburgban az ENSz is magáévá tette ezt a célt, és azóta a Countdown 2010 (Visszaszámlálás 2010) a kampány neve. 2009 februárjában, a Klíma Kormányközi Testület egyik ülésén megállapították, hogy az EU biztosan nem éri el még ezt a szerény célkitűzést sem. Szerény, hisz nem a biodiverzitás növekedését célozza, csak a csökkenés ütemének lassítását.
- Minél kevesebb faj alkotja ugyanis egy hely élővilágát, az annál instabilabb, sérülékenyebb. Minél több faj él egy helyen, annál többféle vagy annál nagyobb környezeti változás esetén van esély a működőképes élő hálózatok (például táplálékláncok) fennmaradására.